Bez kategorii


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Policjanci transportowali organy

Policyjni lotnicy tylko w maju i czerwcu sześciokrotnie na pokładzie śmigłowców Belli-407GXi transportowali organy do transplantacji.

Przeczytaj także: Druga taka operacja w Polsce.

Jak przypomina policja, przez ostatnie kilka lat dopracowano procedury i zasady współpracy z ośrodkami transplantacyjnymi. To bardzo ważne, gdy liczy się każda minuta. – Kiedy dowiadujemy się, że pacjent po przeszczepie żyje, że jego stan jest stabilny, że wraca do rodziny — to dla nas największa nagroda — podkreśla  insp. pil. Rober Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP w komunikacie cytowanym na stronie policja.pl.

Stawką jest ludzkie życie

Policjanci przypominają, że kiedy policyjny śmigłowiec odrywa się od ziemi, zaczyna się misja, w której stawką jest ludzkie życie. – W transporcie organów mamy ściśle określone okna czasowe. Serce trzeba przeszczepić w ciągu czterech godzin. Wątrobę — nieco więcej. Ale nie możemy ryzykować. Dzięki służbom, takim jak policja zyskujemy czas i pewność, że zdążymy. Transport organu do przeszczepu to nie tylko wyzwanie medyczne. To również wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Gdyby nie wsparcie, wiele z tych przeszczepów nie byłoby możliwych — mówi Mateusz Rakowski, koordynator ds. transplantacji serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Tylko w maju i czerwcu policyjne śmigłowce sześciokrotnie brały udział w transportach organów do przeszczepów. Transportowane były: serca, nerki, płuca, wątroby. Do pokonania były setki kilometrów (z granicy z Litwą do Warszawy, z Mazowsza do Gdańska i do Wrocławia, z Lubuskiego do Warszawy i z Opolszczyzny do Poznania).

61-latek dostał nowe serce

Od kilku lat policyjne śmigłowce regularnie pomagają ratować ludzkie życie. Wykonano dotąd 63 loty z organami.  Ostatni taki lot, tym razem z województwa opolskiego do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, odbył się 23 czerwca.

– Stan 61-letniego pacjenta po przeszczepie serca jest aktualnie stabilny — informował po zabiegu koordynator ds. transplantacji serca dr hab. n. med. Tomasz Urbanowicz z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

Zdjecie: www.policja.pl


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy