Bez kategorii


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Program uratuje życie wielu pacjentów

 

Rozpoczyna się pilotażowy program koordynowanej opieki nad pacjentami na choroby nerek, skorzysta na tym 80 tysięcy pacjentów rocznie. Takie zapowiedzi padły na 13. Zjeździe Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Poznaniu

300 najwybitniejszych nefrologów w Polsce spotykało się na 13. Zjeździe Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Odbyła się debata ekspertów i pacjentów na temat opieki koordynowanej w nefrologii z udziałem przedstawiciela centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.

– 250 stacji dializ z całej Polski już jesienią tego roku może wziąć udział w programie pilotażowym koordynowanej opieki medycznej nad pacjentami z przewlekłą chorobą nerek  – poinformował prof. Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii na 13. Zjeździe Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Poznaniu.

Konsultant przewiduje, że reforma opieki nefrologicznej uratuje życie 80 tys. pacjentów rocznie, jej głównym celem jest wcześniejsze wykrywanie chorób nerek. To bardzo ważne, bo na choroby nerek cierpi ponad 4 mln Polaków.

Specjalista jak lekarz rodzinny

Specjaliści chcą, by nefrolog przypominał lekarza rodzinnego i zajął się chorym na nerki oraz koordynacją leczenia jego wszystkich schorzeń w ujęciu holistycznym. Zgodnie z propozycją, do programu pilotażowej opieki koordynowanej nad pacjentami nefrologicznymi wejdą chętne stacje dializ leczące ponad 50 pacjentów i mające w strukturze poradnię nefrologiczną. To będą miejsca, w których pacjenci otrzymają kompleksową pomoc zespołu lekarzy. – Ogromnie się cieszę, że tak potrzebny pacjentom chorym na nerki pilotaż programu koordynowanej opieki   możemy ogłosić w Poznaniu, gdzie 60 lat temu odbył się zabieg pierwszej w Polsce dializy – mówił prof. Andrzej Oko, wielkopolski konsultant w dziedzinie nefrologii.

Obecny system opieki nad pacjentami z chorobami nerek ma charakter rozproszony. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia opiekę nad pacjentami sprawują dziś: lekarze rodzinni, poradnie nefrologiczne oraz innych specjalizacji, specjaliści w szpitalach, ośrodki dializ, transplantacyjne i diagnostyczne. Fragmentacja opieki powoduje zbyt późne wykrywanie schorzeń nefrologicznych, kiedy nie ma już szansy na ich skuteczne leczenie farmakologiczne i konieczne są dializoterapia lub przeszczep. Objęcie opieką koordynowaną wyłącznie chorych w schyłkowym stadium niewydolności nerek ma przynieść oszczędności nie mniejsze niż 3 miliony złotych rocznie. Eksperci obliczyli, że dzięki zaoszczędzonym środkom co najmniej 50 tysięcy osób rocznie mogłoby pójść do nefrologa i wcześniej dowiedzieć się o chorobie.

– Jeżeli odpowiednio szybko zdiagnozujemy pacjenta, to możemy go leczyć zachowawczo, tak żeby choroba nie postępowała wcale lub by działo się to maksymalnie wolno. Możemy dzięki temu odwlec, na przykład włączenie pacjenta do dializy, o dziesięć-dwadzieścia lat. Łatwo policzyć, jakie to są zyski dla systemu. 10 lat dializowania jednego chorego kosztuje około pół miliona złotych. Tymczasem my umiemy spowodować, by ten człowiek zamiast pozostawać na rencie i terapii ratującej życie (dializach) był dalej aktywny zawodowo, rodzinnie – tłumaczyła dr Teresa Dryl-Rydzyńska, przewodnicząca Komitetu Zdrowia Krajowej Izby Gospodarczej i prezes NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska skupiającej większość polskich stacji dializ.

Głos pacjenta
– Dziś za działania profilaktyczne w zakresie chorób nerek odpowiada lekarz POZ. Niestety ten system się nie sprawdza. Lekarze rodzinni nie kierują na proste i tanie badania nerek (badanie ogólne moczu i pomiar kreatyniny we krwi kosztują ok. 10-15 zł) nawet pacjentów z grup ryzyka. O skali problemu niech świadczy statystyka – połowa chorych trafia do stacji dializ w stanie zagrożenia życia. Opieka koordynowana to szansa na profilaktykę, mówiąc wprost, na uratowanie życia tysiącom Polaków – mówi Jan Stępniak
z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji.

Nefrologia będzie czwartą dziedziną opieki medycznej w Polsce, która wejdzie w nowoczesny schemat opieki koordynowanej. Koordynacja leczenia funkcjonuje już w obszarach: opieki nad kobietą w ciąży, pacjentem kardiologicznym oraz w pilotażowym programie POZ PLUS.


20 czerwca - Nowy termin 16. Biegu po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy