Bez kategorii


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Volvo dla zespołu transplantacyjnego

 

Pierwszą udaną transplantację wątroby w Polsce wykonał 1 marca 1990 roku profesor Piotr Kaliciński wraz z zespołem w Instytucie „Pomniku – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. W 30. rocznicę tego wydarzenia w CZD odbyła się duża uroczystość, na którą zaproszono m.in. pacjentów i ich rodziny.

Ambulans dojedzie do celu w każdych warunkach

Podczas uroczystości dealer Volvo Autogala przekazał Klinice Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Wątroby IPCZD samochód służący jako ambulans do przewozu zespołu transplantacyjnego i narządów do przeszczepów. Zespół transplantacyjny warszawskiej placówki pokonuje do 1,2 tys. km podczas jednej procedury, która może trwać do 20 godzin.

Ambulans posiada zawieszenie pneumatyczne oraz napęd na cztery koła, który gwarantuje dojazd do celu nawet w najtrudniejszych warunkach. Pojazd jest wyposażony w 3 rzędy foteli i umożliwia podróżowanie 7 osobom jednocześnie.

Samochód wyjeżdżał już 11 razy

CZD jest jednym z najbardziej aktywnych ośrodków transplantacji narządów u dzieci na świecie oraz jedyną tego typu placówką w Polsce. W CZD  wykonano już ponad 1000 transplantacji nerek, ponad 800 transplantacji wątroby i kilkadziesiąt przeszczepień wielonarządowych.

Co rok wykonywanych jest tu od 70 do 90 przeszczepień narządów naczyniowych, zarówno od dawców zmarłych, jak i w programach transplantacji narządów od dawców żywych. Placówka informuje, że z pomocą Volvo XC90 otrzymanego podczas uroczystości w ostatnich trzech miesięcy zespół wyjechał do 11 pobrań narządów do przeszczepu.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/CentrumZdrowiaDziecka

 


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy