Bieg po Nowe Życie


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

3500 uczniów weźmie udział w Forum Młodych w Szczecinie

 

Ponad 3500 uczniów z 25 szczecińskich ponadpodstawowych szkół weźmie udział w Forum Młodych – BO NOWE JEST NADZIEJĄ, spotkaniu młodych ludzi z tematyką donacji i transplantacji narządów.

Opowiemy młodzieży, która będzie z nami w Netto Arenie o niezwykle ważnych społecznie sprawach. Wyjaśnimy czym jest donacja i transplantacja narządów, przedstawimy najważniejsze fakty i liczby, swoimi doświadczeniami w pracy lekarza transplantologa podzielą się ci, którzy ten zawód wykonują na co dzień ratując życie innych. Będzie okazja spotkać się z koordynatorami transplantacyjnymi, którzy wykonują gigantyczną, a często nie do końca docenianą pracę, a przede wszystkim wysłuchać poruszających historii osób po przeszczepieniu nie tylko biorców, ale i dawców rodzinnych – mówi Arkadiusz Pilarz – dyrektor wydarzenia.

Wśród tych, którzy podzielą się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniem będą między innymi prof. Tomasz Grodzki, senator i wybitny transplantolog, prof. Bogusław Machaliński rektor Pomorskiego Uniwersytetu, hematolog i transplantolog oraz prof. Leszek Domański – prorektor ds. medycznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.

Młodzi ludzie spotkają się także z osobami po przeszczepieniu, jedna z nich Rafał Kątny żyje z przeszczepioną wątrobą. Mój powrót do życia, czy bardziej uzyskiwanie nowego życia po przeszczepie trwało błyskawicznie. We własnym domu i łóżku znalazłem się zaledwie po 14 dniach od przeszczepu. Nagle okazało się, że znowu mogę wszystko! Miesiąc po przeszczepie samodzielnie wsiadłem do tramwaju, dwa miesiące później odbyłem pierwszą podróż lotniczą i wróciłem do pracy. Dzisiaj jestem w pełni zdrowym człowiekiem – mówi Kątny.

O tym jak właściwie użyczać swojego wizerunku w sprawach społecznie ważnych opowie Monika Pyrek – szczecinianka, skoczkini o tyczce, trzykrotna medalistka Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce.

Forum Młodych – BO NOWE JEST NADZIEJĄ potrwa od 11:00 do 13:15.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy