Historie ludzi


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Klaudia bardzo chce żyć

 

26-letnia Klaudia Grajewska z Torunia kilkanaście miesięcy temu dostała nowe płuca. Zabieg przeprowadził zespół z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prawdopodobnie czeka ją retransplantacja, potrzebuje pomocy.

Mukowiscydoza zabija

O Klaudii już pisaliśmy. Przypomnimy: dziewczyna cierpi na mukowiscydozę. To choroba genetyczna, organizm chorego wytwarza w nadmiernych ilościach śluz, co wpływa na pracę różnych organów, przede wszystkim na układ oddechowy oraz pracę przewodu pokarmowego. Starsza siostra Klaudii umarła, gdy miała pół roku. Dopiero w czasie sekcji zwłok okazało się, że dziewczynka chorowała na mukowiscydozę. Gdy tylko urodziła się Klaudia, zrobiono jej badania, które niestety potwierdziły, że też jest chora.

Życie z zaawansowaną mukowiscydozą jest pełne cierpienia. Gęsty śluz zapycha oskrzela, chory nieustannie kaszle, zmniejsza się wydolność płuc. Klaudia była tak słaba, że bywały dni, gdy nie mogła podnieść się z łóżka, każdy oddech był cierpieniem, wielkim wysiłkiem, wyzwaniem. W pewnym momencie przyszedł taki kryzys, że wydawało się, że już nie wyjdzie ze szpitala. Spędziła trzy miesiące pod respiratorem. Była pewna, że umrze. Znikała w oczach, by powstrzymać wyniszczenie organizmu zdecydowano o założeniu jej PEG-a, specjalnej dziury bezpośrednio do żołądka.

Płuca młodej kobiety

Lekarze też nie kryli przed bliskimi Klaudii, że jest bardzo źle. Zakwalifikowali ją do przeszczepu płuc mówiąc, że to jedyny ratunek na to, by przedłużyć jej życie. Dziewczyna zawzięła się i postanowiła nie poddawać. Wyszła ze szpitala, wróciła do domu. Zaczęło się oczekiwanie na telefon ze szczecińskiego szpitala z informacją, że jest dla niej dawca. Trwało to 17 miesięcy. W międzyczasie latem doszło do kolejnego załamania, Klaudia dostała potężnego krwotoku. Karetka zabrała ją z domu do szpitala. Nie poddała się.

Przeszczep odbył się na początku września zeszłego roku. – Kochani zadzwonił telefon! Są dla mnie płuca, o 5:30 muszę być w Szczecinie, proszę o modlitwę i trzymanie kciuków! – napisała 3 września na swoim profilu na Facebooku. Kciuki za nią trzymało tysiące ludzi w całej Polsce.

Operacja się udała, dziewczyna dostała płuca młodej kobiety. Gdy rozmawialiśmy z Klaudią kilka miesięcy po przeszczepie mówiła, że jej życie zmieniło się niewiarygodnie, każdy oddech stał się ogromną przyjemnością. Udało jej się zacząć realizować marzenia i plany, które musiała odłożyć ze względu na chorobę, wybrała się w góry, zaczęła jeździć na rowerze, zapisała się na kurs prawa jazdy. Zaprosiliśmy ją na „Bieg po Nowe Życie” do Warszawy.

Organizm walczy

Niestety, organizm Klaudii walczy z przeszczepionymi płucami. Jej wydolność spadła, coraz więcej codziennych czynności sprawia jej trudność, męczy się cały czas, nawet przy minimalnym wysiłku, często potrzebuje tlenu i inhalacji. – Nadal mam odrzut, stąd mój obecny stan, czekamy na jeszcze jeden wynik i w każdej chwili mogą do mnie zadzwonić ze szpitala, że mam wrócić na oddział, wtedy dostanę coś podobnego do dializ, żeby oczyścić krew z przeciwciał, które wytwarza mój organizm, aby pozbyć się obcych płuc. Podobno mam za silny organizm i cały czas walczy z płucami, sam wytwarza przeciwciała, aby się ich pozbyć – relacjonuje 26-latka.

Przed nią leczenie chorych zębów, a potem prawdopodobnie kwalifikacja do retransplantacji płuc. Klaudia czasem ma już tego wszystkie dość, wydaje jej się, że spadło na nią cierpienie ponad siły, że nie ma już sił do walki, że chyba pora się poddać. Ale bardzo kocha życie. – Drugi przeszczep to dla mnie jedyna szansa na dalsze życie. Mam nadzieję, że dostanę się jak najszybciej na krajowa listę oczekujących – mówi.

26-latka musi zażywać drogie leki, na zakup których jej nie stać. Marzyła o tym, by po transplantacji zacząć pracować, niestety stan zdrowia nie pozwala jej na to. Można wesprzeć walczącą o życie dziewczynę za pomocą zbiórki na www.siepomaga.pl.


Zapisz się na 16. Bieg po Nowe Życie ONLINE - już 21 czerwca - godz. 16.00. Zapraszamy

Czytaj więcej...
Partnerzy