Zwykła karta – Niezwykły dar to projekt będący częścią Biegu po Nowe Życie – społecznej inicjatywy zapoczątkowanej w 2011 roku, podczas której osoby po przeszczepieniu wraz z gwiazdami ze świata filmu, teatru, telewizji, sportu, muzyki i mediów uczestniczą w sztafetowym marszu nordic walking, marszu symbolicznym, który ma pokazywać, jak istotnym jest mówienie o transplantologii i przekonywanie do świadomego dawstwa narządów.

Zwykła karta – Niezwykły dar promuje i przekazuje świadectwa woli – plastikowe karty z wyrażeniem indywidualnej zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepu. Taki dokument nie ma mocy prawnej, ale jest bardzo pomocny. Dlaczego? Zgodnie z prawem w Polsce lekarz ma prawo pobrać po śmierci organy do przeszczepu, jednak zwyczajowo pyta o zgodę bliskie osoby, niestety w dużej części przypadków uzyskując odpowiedź odmowną. Dlatego w ramach projektu

Zwykła karta – Niezwykły dar – podczas największych wydarzeń sportowych 2018 w Polsce zostało rozdanych 100 000 świadectw woli z zachętą do ich podpisywania i rozmawiania o tym z bliskimi. Świadectwa są rozdawane przez osoby po przeszczepieniu, każdy może z nimi porozmawiać, poznać historię ich życia, dowiedzieć się wiele o transplantacji, przekonać się, że warto podpisać i mieć przy sobie świadectwo woli.

W 2019 roku kontynuujemy projekt Zwykła karta – Niezwykły dar podczas wydarzeń sportowych, ale także kulturalnych.
Kolejne 100.000 świadectw woli trafi do wielu Polek i Polaków.

 

_________________________________________________________________________________________________

 

 

Za nami jubileusz Biegu po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy