Każdy z nas może potrzebować nowego narządu. Przeszczep nerki, serca czy wątroby to dla chorych ze skrajną niewydolnością narządów jedyna szansa na życie. Mimo ogromnego postępu medycyny nie wymyślono dotąd skuteczniejszego sposobu leczenia.

W 2022 roku przeszczepiono w całej Polsce 1402 narządy od zmarłych dawców. To ciągle o wiele za mało. W listopadzie 2023 roku na liście oczekujących na szansę na życie było aż 1949 chorych. Dorosłych i dzieci. Osób, które od urodzenia borykają się z problemami oraz jeszcze niedawno w pełni zdrowych, aktywnych osób, których serce stało się niewydolne na przykład na wskutek powikłań po nieleczonej grypie. Nie każda z tych osób dożyje do przeszczepu. Mimo, że codziennie z powodu różnych przyczyn umierają ludzie, narządy wielu z nich się marnują, bo wyrazili sprzeciw przeciwko oddaniu ich do przeszczepów, albo, co zdarza się o wiele częściej, ich rodziny nie wiedzą, jaką była ich wola.

Dlatego przygotowaliśmy dla Was świadectwo woli.

Pobierzcie je, podpiszcie i noście przy sobie. Koniecznie poinformujcie o tym fakcie swoich bliskich.

To, by jak najwięcej Polek i Polaków podpisało świadectwo woli jest w interesie każdego z nas. Przecież nie wiemy, kto z nas nagle umrze i zostanie dawcą, a kto by dalej żyć, będzie potrzebował nowej wątroby, nerki, serca lub innego narządu. Świadectwo woli nie stanowi dokumentu w sensie prawnym, ale jest wyrażeniem Waszej woli. Ważnej woli.

 

 

ŚWIADECTWO WOLI DO POBRANIA

 

Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy