Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

10. przeszczep płuc w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

 

Od roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku funkcjonuje program przeszczepu płuc. Ten krótki okres wystarczył, by UCK stało się trzecim ośrodkiem pod względem ilości przeszczepionych płuc w Polsce w tym roku.

Transplantacja płuc przedłuża życie pacjentom z ciężką niewydolnością oddechową. W marcu zeszłego roku UCK otrzymało akredytację Poltransplantu, niezbędną do wykonywania tego typu operacji. Dyrekcja placówki zdecydowała się na zatrudnienie trzech specjalistów w tej dziedzinie z Zabrza: dr. n. med. Jacka Wojarskiego, prof. Sławomira Żeglenia oraz dr. n. med. Wojciecha Karolaka. Pierwszy przeszczep został wykonany w lipcu 2018 roku.

Jedyni na Pomorzu

– Pragnę podziękować wszystkim specjalistom ze szpitala klinicznego GUMed, którzy są w ten proces zaangażowani. Ta procedura była niezwykle potrzebna pacjentom z ciężkimi chorobami płuc, a Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku jest jedynym szpitalem na Pomorzu wykonującym transplantacje narządowe – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. –Bardzo się cieszę z tak dobrego wyniku. Jestem przekonany, że ten rok zamkniemy z istotną liczbą transplantacji – dodaje.

– 10 przeszczepów po pierwszym roku działania to niewątpliwy sukces zespołu – komentuje prof. Sławomir Żegleń z Kliniki Alergologii i Pneumonologii UCK. – W tym roku wykonaliśmy już 6 transplantacji. System wciąż się rozwija, jednak możemy już na tym etapie powiedzieć, że wykonujemy przeszczepy płuc rutynowo. Budujemy listę pacjentów do kwalifikacji. To bardzo ważne, by było duża, dzięki temu możemy wykonywać więcej transplantacji. Chcemy, by do nas kierowano chorych z północnej Polski – dodaje.

Nowe życie 52-latki

Pacjentka, u której wykonano 10. przeszczep, to 52-letnia pani Maria z województwa mazursko-warmińskiego, cierpiąca na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Przed operacją nie była w stanie wykonać najprostszych czynności, dziś bez pomocy wchodzi po schodach.

– Przeszczepy wykonujemy zaawansowaną techniką możliwie najmniej obciążającą pacjenta. Klatkę piersiową otwieramy tylko na tyle, aby dało się do jam opłucnowych wprowadzić przeszczepiany narząd.   Rehabilitacja tak operowanych pacjentów przebiega najlepiej. Nie zawsze możliwe jest operowanie taką techniką, ale w gdańskim ośrodku będzie to na pewno metoda preferowana – mówi dr n. med. Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK, który operował pacjentkę.

Przeszczep płuca jest zabiegiem, podczas którego choremu wycina się całe jedno lub oba płuca w zależności od jednostki chorobowej, zastępując go zdrowym płucem bądź płucami. W przeważającej większości płuca przeszczepia się od zmarłego dawcy, przy czym oprócz zgodności pod względem grupy krwi, organ ten musi pasować również rozmiarem. To skomplikowana operacja, obarczona dużym ryzykiem, wykonywana jest u pacjentów, w których wyczerpano już inne metody leczenia. Aktualnie, oprócz Gdańska, płuca przeszczepia się również w Poznaniu, Szczecinie i Zabrzu.

Zdjęcia: Sylwia Mierzewska UCK


Zapisz się na 16. Bieg po Nowe Życie ONLINE - już 21 czerwca - godz. 16.00. Zapraszamy

Czytaj więcej...
Partnerzy