Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

103. urodziny pani profesor

 

15 października 1977 roku Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu przyjęło 40 pierwszych pacjentów. Budowa ogromnego kompleksu szpitalnego jeszcze trwała, ale nie przeszkadzało to w rozpoczęcia leczenia dzieci. Pierwszym dyrektorem została prof. dr hab. n. med. Maria Goncerzewicz, która 28 sierpnia obchodziła urodziny. Już 103!

Doświadczenie zdobywała na całym świecie

Profesor lekarską karierę rozpoczynała w przychodni rejonowej w Poznaniu, a następnie na długie lata związała się z Kliniką Pediatrii Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie zatrudniona była w lecznictwie dziecięcym. Doświadczenie zdobywała również w szpitalach dziecięcych na całym świecie, m.in.: we Francji, Rumunii, na Węgrzech, w Szwecji, w ówczesnym RFN oraz w USA.

W 1968 roku została powołana na stanowisko kierownik Zakładu Propedeutyki Pediatrii Akademii Medycznej w Poznaniu, a w 1970 roku na zastępcę dyrektora Instytutu Pediatrii AM w Poznaniu. 16 marca 1976 r. prof. Goncerzewicz została powołana na stanowisko dyrektora Pomnika – Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Kierowała placówką aż do 1990 roku.

To za jej czasów, 8 czerwca 1984 roku w placówce odbyło się pierwsze przeszczepienie nerki. Od tamtej pory Centrum Zdrowia Dziecka stało się jedynym dziecięcym i jednym z wiodących ośrodków transplantacyjnych w Polsce oraz jednym z największych ośrodków transplantacji narządów u dzieci na świecie.

Zdjęcie: www.facebook.com/CentrumZdrowiaDziecka


18. Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy