Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Nie żyje profesor Marian Zembala

 

Nie żyje profesor Marian  Zembala, wybitny lekarz i dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca z Zabrzu. Miał 71 lat, zmarł 19 marca w swoim domu w Zbrosławicach.

Profesor przeszedł do historii polskiej medycyny, był uczestnikiem pierwszej udanej transplantacji serca w zespole Zbigniewa Religi. To nie był jedyny pionierski zabieg z jego udziałem. Historia udanych przeszczepów płuc Polsce zaczyna się w roku 2001 roku, kiedy profesor Zembala wykonał w Zabrzu pierwszy udany przeszczep serca i płuc jednoczasowo. Profesor także jako pierwszy w Polsce wszczepił pacjentowi płucoserce.

W 2015 roku profesor został ministrem zdrowia, był też posłem.

Radość z nowego życia wielu ludzi

Gdy Śląski Uniwersytet Medyczny zainaugurował w środę 6 października 2021 r. kolejny rok akademicki, prof. Marian Zembala otrzymał tytuł profesora honorowego tej uczelni. Uroczystości odbyły się w NOSPR w Katowicach.

Trzeba się uczyć od mistrzów w atmosferze współpracy – mówił profesor podczas uroczystości w NOSPR.

Profesor był przyjacielem Biegu po Nowe Życie, zawsze mogliśmy na niego liczyć, kilka dni temu przyjął nasze zaproszenie do Wisły. – To dla mnie radość, że tak wielu chorych po przeszczepach, także złożonych, jest teraz z nami, cieszy się życiem. Robimy już wszystkie przeszczepy tutaj w kraju, robimy też wszystko, żeby rozwój transplantologii przebiegał jeszcze szybciej – mówił profesor Zembala podczas 19. Biegu po Nowe Życie w Wilanowie.

Ze wszystkich stron do bliskich profesora płyną wyrazy współczucia. – Z ogromnym zaskoczeniem i żalem przyjęliśmy informację o śmierci Pana prof. Mariana Zembali, znakomitego kardiochirurga, transplantologa, organizatora przestrzeni transplantacyjnej w Polsce i Ministra Zdrowia. Całej Rodzinie i Współpracownikom Pana Profesora składamy najszczersze kondolencje – pisze zespół „Poltransplantu”.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy