Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

22 przeszczepy serca w niespełna pół roku

 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest jednym z sześciu ośrodków w Polsce, w których wykonuje się transplantacje serca. W ciągu niespełna pół roku wykonano tutaj 22 przeszczepienia.

Jak mówią lekarze, wiele przeszczepów we Wrocławiu nie doszłoby do skutku, gdyby nie pomoc Zarządu Lotnictwa Głównego Sztabu Komendy Głównej Policji, która udostępniała swój śmigłowiec i transportowała serca z najdalszych rejonów Polski.

Nowe serce pana Andrzeja

– Pan Andrzej, nasz dwudziesty pacjent otrzymał informację o przeszczepie w dniu swoich 64 urodzin, jak mówił po operacji, w tym dniu narodził się na nowo – mówi prof. Michał Zakliczyński kierownik Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia USK.

Dodaje, że dwie kolejne transplantacje wykonano tego samego dnia jedna po drugiej. Każda taka operacja to walka z czasem, wielu pacjentów z uwagi na stan zdrowia nie może już opuszczać szpitala. – Przeszczepienia wykonuje się wtedy, gdy są dawcy, dlatego naszym moralnym obowiązkiem jest skorzystać z sytuacji, kiedy narząd jest zgłoszony do pobrania. Nieocenioną pomoc niesie nam Policja, gdy trzeba przetransportować narząd z dalszych rejonów Polski – wyjaśnia profesor.

Pierwszy przeszczep serca odbył się w lutym

USK to szósty ośrodek w kraju, który może wykonywać transplantacje serca. Pozytywną decyzję w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia wydało na początku lutego, a już zaledwie trzy tygodnie później, 25 lutego przeprowadzono pierwszy przeszczep w historii Wrocławia, nowe serce otrzymał 26-letni mężczyzna.

– Zakładaliśmy, że w pierwszym roku wykonamy około 20 transplantacji, jak widać wykonamy ich znacznie więcej, dlatego zdecydowaliśmy się na powiększenie naszego zespołu kardiochirurgów o kolejnego znakomitego fachowca – mówi prof. Piotr Ponikowski Rektor Uniwersytetu Medycznego, Dyrektor Instytutu Chorób Serca USK.

Zdjęcie i źródło: http://www.usk.wroc.pl


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy