Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

26 stycznia Danusia dostała nową nerkę

 

Dzień Transplantacji obchodzony jest w Polsce 26 stycznia. Dlaczego akurat w tym dniu? 26 stycznia 1966 roku profesor Jan Nielubowicz oraz profesor Tadeusz Orłowski z Akademii Medycznej w Warszawie przeprowadzili pierwszy w Polsce udany przeszczep nerki od zmarłego dawcy. Asystował im m.in. Wojciech Rowiński.

Danusia przeżyła pół roku z nową nerką

Był to wtedy dopiero 621. taki zabieg na świecie. Pacjentkę, Danusię, dziewiętnastoletnią uczennicę szkoły pielęgniarskiej znieczulała do zabiegu doktor Ewa Mayzner. Dzisiaj prof. dr hab. n. med. Ewa Mayzner-Zawadzka jest szefową Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Danusia pół roku po operacji zmarła. – To była niezwykle sympatyczna osoba, bardzo wszyscy przeżyliśmy, że zmarła. Trochę zagłuszyła to konieczność zajmowania się kolejnym pacjentem, dla którego szansą był przeszczep nerki. Stosowane wtedy leki immunosupresyjne dawały znacznie więcej skutków ubocznych, niż te, które dzisiaj zażywają pacjenci. Jednym ze skutków ubocznych były infekcje, np. zakażone krwiaki. Tymczasem wtedy poza takim ogólnym zbadaniem pacjenta nie mieliśmy zbyt wielu narzędzi diagnostycznych, musieliśmy polegać przede wszystkim na wyczuciu. Na wszystkie wyniki badań bardzo długo się czekało. Cały proces terapeutyczny był bardzo opóźniony, nawet o kilka tygodni.

Dzisiaj stosuje się celową antybiotykoterapię, wtedy stosowaliśmy takie antybiotyki, jakie wydawało nam się, że zadziałają. Infekcje, z którymi dzisiaj dobrze sobie radzimy wtedy były zmorą pacjentów po przeszczepach narządów – wspominała profesor w rozmowie z portalem transplantologia.info.

W zeszłym roku w Polsce przeszczepiono 907 nerek od zmarłych dawców oraz 52 nerki od żywych dawców, pacjenci przeżywają wiele lat od operacji.

Ponad 1300 serc w Zabrzu

Z okazji Dnia Transplantacji organizowanych jest wiele ciekawych wydarzeń. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu organizuje obchody 27 stycznia, będzie to m.in. okazja do podziękowania Wojsku Polskiemu oraz Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu za wsparcie podczas akcji transplantacyjnych, dzięki którym możemy ratować życie jak największej liczbie chorych z ciężką niewydolnością narządów.

W Zabrzu do tej pory przeszczepiono 1347 serc oraz 223 płuc.

 


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy