Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

30-lecie pierwszej udanej transplantacji wątroby

 

Pierwszą udaną transplantację wątroby w Polsce wykonał 1 marca 1990 roku profesor Piotr Kaliciński wraz z zespołem w Instytucie „Pomniku – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. CZD organizuje wydarzenie z okazji 30. rocznicy pierwszej transplantacji, odbędzie się ono 28 lutego o godzinie 12 w sali 119.

Placówka zaprasza pacjentów i byłych pacjentów po przeszczepie wątroby oraz ich opiekunów, a także byłych i obecnych pracowników.

Pionierskie zabiegi

To także w CZD odbyły się inne pionierskie zabiegi: pierwszy w Polsce rodzinny przeszczep wątroby 12 października 1999 roku, pierwszy w Polsce skojarzony przeszczep wątroby i nerki 18 marca 2000 roku oraz jednoczasowy przeszczep wątroby, jelita cienkiego, dwunastnicy i trzustki, będący jednocześnie pierwszym w Polsce przeszczepem jelita 30 marca 2001 roku.

W lipcu 2001 po raz pierwszy u dziecka, a po raz drugi w Polsce zastosowano tutaj tzw. “sztuczną wątrobę”, czyli aparaturę do dializy wątrobowej wspomagającą jednocześnie czynność niewydolnej wątroby i nerki, aparat pozwalający na zastąpienie czynności obu narządów przez kilka dni.

Zdjęcie: www.facebook.com/CentrumZdrowiaDziecka


Za nami 17. Bieg po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy