Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

36-latek dostał nowe serce

 

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II przeprowadzono kolejną transplantację serca. Pacjentem był 36-latek.

Przeczytaj także: Na serce czeka 400 pacjentów.

– Pacjent młody, bo 36-letni, przebywał w naszym szpitalu ponad 2 miesiące, czekając na serce. Zanim przeprowadziliśmy operację musiał być podłączony do dwóch urządzeń: ECMO i tzw. balona. Nie wchodząc w szczegóły medyczne, to była o tyle wyjątkowa sytuacja, gdyż ten zabieg był jedyną dla niego szansą. Pacjent jest przygotowywany do opuszczenia szpitala i za chwilę będzie już w swoim domu – wyjaśnił dr hab. n. med. Karol Wierzbicki.

Ponad 640 transplantacji

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II transplantacje serca wykonuje się od 1988 roku. Pierwszą operację przeprowadził wybitny kardiochirurg prof. dr hab. n. med. Antoni Dziatkowiak wraz z zespołem. Pierwszy pacjent cieszył się pełna wydolnością serca przez 13 lat. Liczba przeszczepionych serc w Krakowie bardzo szybko rosła. Od października 1988 roku do lipca 2023 roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II przeszczepiono ponad 640 serc.

Nowe życie pana Mateusza

–  To jest dla mnie bardzo ważny dzień. Dostałem drugie życie. Nowe serce. Jestem bardzo wdzięczny tej osobie, która zgodziła się – podpisując kiedyś deklarację – oddać swoje narządy do przeszczepu. To bardzo ważne, by tym sposobem dawać życie innym. Dzisiaj czuję się dobrze, nabieram sił i cieszę się, że za chwilę będę w domu, z moimi bliskimi – mówi 36-letni pan Mateusz

Ważne jest przygotowanie do operacji

Lekarz podkreślają, że bardzo ważny jest proces identyfikacji chorych, dla których przeszczep może okazać się jedyną szansą na uratowanie życia. W Krakowie we współpracy z kardiologami z innych ośrodków lekarze kwalifikują pacjentów do takiego leczenia. 

U pacjentów zakwalifikowanych do transplantacji wdrażane są odpowiednie procedury przedoperacyjne we współpracy z całym krakowskim zespołem, angażuje się transplantologów klinicznych, kardiologów, kardiochirurgów, ale także z psychologów, fizjoterapeutów, pielęgniarki. – Przygotowanie pacjenta do operacji jest bardzo ważnym elementem procesu transplantacji – wyjaśnia Karol Wierzbicki.

Zdjęcie: www.facebook.com/szpitaljp2

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy