Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

38 lat z nową nerką

 

Ile lat można przeżyć z przeszczepionym narządem? Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant” w wydanym właśnie biuletynie podało dane za zeszły rok. Na koniec roku najdłużej żyjącym w Polsce pacjentem z przeszczepioną nerką była osoba, która otrzymała ten narząd w 1980 roku, dokładnie w wigilię. Zabieg odbył się w Centralnym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, biorca miał wtedy 38 lat. W tym samym szpitalu 21 grudnia 1988 roku przeszczepiono trzustkę 24-letniej wtedy osobie, która pod koniec zeszłego roku była najdłużej żyjącym w Polsce pacjentem po transplantacji tego narządu.

Najdłużej żyjącym pacjentem po transplantacji wątroby była 30-letnia osoba, której przeszczepiono ten narząd w Centrum Zdrowia Dziecka w dniu 2 marca 1990 roku, biorca był wtedy zaledwie dwuletnim dzieckiem. Także jako dziecko nowy narząd otrzymała osoba, która pod koniec zeszłego roku była najdłużej żyjącym w Polsce pacjentem po transplantacji płuca. Zabieg odbył się 25 listopada 2006 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, biorca miał wtedy 11 lat.

2 lutego 1992 roku 38-letnia wtedy osoba otrzymała nowe serce w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym. Pod koniec 2018 roku to był biorca najdłużej żyjący w Polsce z nowym sercem, z imponującym, 26-letnim stażem.


Zapisz się na 16. Bieg po Nowe Życie ONLINE - już 21 czerwca - godz. 16.00. Zapraszamy

Czytaj więcej...
Partnerzy