Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

40-latek oddał nerkę córce

 

3 czerwca w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. Sławomira Nazarewskiego po raz setny pobrano nerkę do przeszczepienia od żywego dawcy metodą wideoskopową z asystą ręczną.

Ta metoda to znacznie mniejszy uraz operacyjny, szybsza rekonwalescencja i większy komfort żywego dawcy. Po raz pierwszy w Polsce została zastosowana właśnie w tej warszawskiej klinice 18 czerwca 2003 roku, nerkę pobierał Sławomir Nazarewski, wtedy jeszcze dr n. med., a przeszczepiał prof. Jacek Szmidt. Od czerwca 2011 roku jest to metoda stosowana rutynowo.

Jubileuszową, setną operację wykonał zespół kierowany przez dr hab. Tomasza Jakimowicza, pacjentem był 40-letni ojciec, oddający nerkę dla córki. Przeszczepienie zostało wykonane w IP Centrum Zdrowia Dziecka przez zespół prof. Piotra Kalicińskiego z Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka.

Mężczyzna już w drugiej dobie po operacji został wypisany do domu. Pobranie nerki od żywego dawcy jest operacją rzadko wykonywaną w Polsce, rocznie przeprowadza się około 50-60 takich zabiegów, z czego kilkanaście w Klinice Chirurgii Ogólnej Naczyniowej i Transplantacyjnej, która może pochwalić się największym w Polsce doświadczeniem w tego typu operacjach wykonywanych metodą wideoskopową.

Zdjęcia: Warszawski Uniwersytet Medyczny


20 czerwca - Nowy termin 16. Biegu po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy