Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

70. przeszczep płuc

 

W Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie wykonano 70. przeszczep płuc. Nowe życie otrzymała 60-letnia pacjentka z województwa mazowieckiego. Kobieta chorowała na rozedmę płuc. To choroba, która prowadzi do upośledzenia funkcji płuc, objawy są bardzo dokuczliwe dla pacjenta i utrudniają mu normalne życie. Spłyca się oddech, pojawiają się duszności.

60-latka była pod opieką dr Marii Piotrowskiej. Narządy pobrał dr Michał Bielewicz, przeszczep wykonali prof. Bartosz Kubisa, prof. Tomasz Grodzki i dr Małgorzata Wojtyś, a znieczulał zespół dr Sławomira Cyprysa.

W szczecińskim szpitalu wykonuje się także przeszczepy wątroby oraz nerek. W placówce prowadzony jest też program podwójnych transplantacji nerki i wątroby. Lekarze są przygotowani do kolejnych wyzwań: jednoczesnego przeszczepu płuc i wątroby oraz płuc i nerki.We wrześniu zeszłego roku szpital zorganizował pierwsze w kraju międzynarodowe sympozjum w całości poświęcone przeszczepieniom wielonarządowym. Gośćmi byli przedstawiciele najlepszych ośrodków transplantologicznych z kraju, Niemiec, Holandii, Kanady i USA.


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy