Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Centrum Nauki Kopernik zaprasza

 

W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie już 18 i 19 stycznia w ramach wystawy „Zmierz się!” będzie można spotkać się z m.in. z transplantologami.

Sztuczna krew i aspekty transplantologii

Na wystawę będzie można wejść w ramach biletu do Centrum Nauki Kopernik. Zaplanowano trzy bardzo ciekawe wydarzenia. „Zmierz się! z chemią” to blok przygotowany przez koło chemiczne FLOGISTON działające przy Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. 18 stycznia w godzinach od 11 do 15 będzie można dowiedzieć się m.in., jak stworzyć sztuczną krew i czym barwiono mundury wojskowe.

18 i 19 stycznia w godzinach od 11 do 16 zapraszają eksperci z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant” i Wojskowego Instytutu Medycznego. W ramach wydarzenia „Zmierz się! z transplantacją” opowiedzą o medycynie transplantacyjnej, jej aspektach prawnych, etycznych i medycznych. Będzie można także dołączyć do rejestru potencjalnych dawców szpiku, a polski rejestr jest drugi w Europie i czwarty na świecie pod względem liczby zarejestrowanych osób. Mimo tego trudno znaleźć dawców dla niektórych pacjentów, więc każde nowe zgłoszenie jest bardzo cenne.

Najmłodsi zwiedzający będą mogli samodzielnie przeszczepić nerkę pluszakowi i ułożyć tematyczne puzzle.

Wszystko o chorobie wieńcowej

19 stycznia w godzinach od 11 do 15 odbędzie się wydarzenie „Zmierz się! z chorobą wieńcową”, które przygotowali studenci Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Kardiologii WUM. Choroba niedokrwienna serca (wieńcowa) to jedna z najważniejszych chorób cywilizacyjnych. Cierpi na nią ponad milion Polaków. Studenci opowiedzą o przyczynach, metodach i urządzeniach wykorzystywanych w leczeniu oraz o profilaktyce. Dzięki modelom i schematom będzie można zrozumieć, na czym polega ta choroba.


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy