Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Chcą przeszczepiać 20 nerek rocznie

 

Już 35 pacjentów jest objętych opieką w Poradni Transplantacyjnej, która od roku działa w Przychodni Przyszpitalnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. To osoby po przeszczepach nerek, w różnych okresach po zabiegu.

Z czasem wizyty mogą być rzadsze

Dr Jacek Bicki, chirurg, transplantolog, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej kieleckiego szpitala który opiekuje się pacjentami w poradni mówi, że praktycznie wszyscy, z wyjątkiem jednej osoby, to mieszkańcy województwa świętokrzyskiego.
W poradni sprawdzany jest aktualny stan zdrowia pacjentów, mają wykonywane m.in. badania kontrolne krwi, sprawdzany poziomu leków immunosupresyjnych, a także usg, zdjęcie rtg klatki piersiowej, a nawet kolonoskopię czy gastroskopię, to w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej.

Dr Bicki mówi, że częstość uzależniona jest od stanu zdrowia pacjenta i ewentualnych powikłań po przeszczepie. W pierwszym roku po zabiegu kontrole w poradni są konieczne raz w miesiącu, później mogą być rzadsze. Dzięki otwarciu poradni w Kielcach osoby po przeszczepach, często starsze, w niezbyt dobrej formie, nie muszą odbywać długich, uciążliwych podróżny, by zgłosić się na niezbędną kontrolę stanu zdrowia.

Coraz bliżej przeszczepienia nerki

Utworzenie Poradni Transplantacyjnej było pierwszym krokiem, by w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach powstał pierwszy w regionie ośrodek, w którym będą wykonywane zabiegi przeszczepiania nerek. Ma powstać na bazie Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej, którą kieruje prof. Stanisław Głuszek.

Procedury związane z utworzeniem ośrodka są już mocno zaawansowane. Poltransplant, na podstawie opinii Krajowej Rady Transplantacyjnej, wystąpił do Ministerstwa Zdrowia o pozwolenie na rozpoczęcie działalności ośrodka. Trwają rozmowy na temat finansowania nowych procedur. Profesor Głuszek zapowiada, że w pierwszym okresie działalności możliwe będzie wykonywanie w Kielcach około 20 przeszczepów nerek rocznie.

Zdjęcie: wszzkielce.pl


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy