Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Ćwierć wieku przeszczepów

 

Szpital Wojewódzki w Poznaniu już od 1973 roku leczy mieszkańców całej Wielkopolski. Jest szpitalem wieloprofilowym, zapewniającym kompleksową opiekę wraz z pełną diagnostyką i leczeniem w jednej placówce, co daje duży komfort pacjentom. Transplantologia stanowi jedno z wyzwań, których podjęła się placówka.

Mija ćwierć wieku od pierwszego przeszczepu wykonanego w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu. 4 stycznia 1994 roku wykonano tutaj pierwszy przeszczep nerki. Biorczynią była 32-letnia kobieta ze Śląska. W ciągu 25 lat lekarze Oddziału Transplantologii pobrali wraz z innymi zespołami transplantacyjnymi narządy od 1456 dawców: 2865 nerek, 294 serca, 563 wątroby, 24 trzustki i 38 płuc. W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu wykonano już 2570 zabiegów transplantacji nerki.

Zespół Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej dziękuje wszystkim, którzy w minionym ćwierćwieczu wspierali pracę transplantologów. Szczególnie ma w pamięci Dawców oraz Ich Bliskich, bo dzięki Nim mogli przekazać dar życia potrzebującym chorym.

Na zdjęciu: Ordynator oddziału, dr hab. n. med. Maciej Głyda, prof. UZ, wziął udział w Biegu po Nowe Życie


15. Bieg po Nowe Życie już 7 września!

Czytaj więcej...
Partnerzy