Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Czekał na ten list. Transplantacja się udała

 

Dariusz Gajny to postać w Bielsku-Białej znan, pełni funkcję miejskiego ogrodnika. Kilka miesięcy temu pomógł swojemu „genetycznemu bliźniakowi”. Właśnie dostał wiadomość, że transplantacja się udała.

Zapisał się do bazy dawców

O panu Dariuszu pisaliśmy już na transplantologia.info. Przypomnijmy: od dawna chciał zapisać się do bazy dawców, ale jak to zazwyczaj w życiu bywa, zawsze było coś ważniejszego do zrobienia. Zarejestrował się ostatecznie przez Fundację DKMS w kwietniu 2018 roku podczas akcji organizowanej przez nauczyciela bielskiego „Ogrodnika” w czasie targów ogrodniczych. To była “szybka piłka”, cały proces trwał zaledwie kilkanaście minut.

W większości przypadków telefon z fundacji z informacją, że „genetyczny bliźniak” potrzebuje pomocy nie dzwoni nigdy. Dariusz odebrał  telefon w listopadzie 2019 roku. Dowiedział się, że gdzieś na świecie jest osoba chorująca na białaczkę, której może uratować życie.

Taka informacja zwala z nóg, nie mógł powstrzymać łez. Nie wahał się ani chwili. Podtrzymał swoją chęć zostania dawcą. Jak u każdego dawcy, wykonano u niego wszystkie możliwe testy z krwi, USG, RTG, badanie serca, potem dostał zastrzyki z czynnikiem wzrostu. Przez cztery dni przed pobraniem musiał zmobilizować organizm do produkcji większej ilości komórek macierzystych za pomocą zastrzyków  domięśniowych, które robił sobie sam.

Transplantacja się udała

Gdy nastał dzień “zero”, został podpięty pod maszynę, która odwirowała z jego krwi komórki macierzyste. Cały proces trwał 4 godziny, podczas których pobrano od niego 0,5 litra komórek filtrując prawie 20 litrów krwi. Dowiedział się, że biorca mieszka w Belgii, choruje na białaczkę, to chłopak.

Teraz jest wspaniały ciąg dalszy. – Dostałem informację z fundacji, że mają dla mnie korespondencję i czy chcę ją otrzymać. Oczywiście, że tak! A oznacza to że przeszczep się udał. Mam już list, niesamowite uczucie, wszystko jest w porządku. Kto jeszcze tego nie zrobił niech zapisze się do bazy dawców! Warto uratować komuś życie  – przekonuje.


18. Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy