Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Dar Fundacji DKMS dla gdańskiej placówki

 

W ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i wsparcia pacjentów cierpiących na nowotwory krwi Fundacja DKMS przekazała Klinice Hematologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku sprzęt do pobierania komórek macierzystych z krwi obwodowej. Koszt aparatu to ponad ćwierć miliona złotych.

Personel UCK korzysta z tego typu urządzenia, kiedy po uprzednim potwierdzeniu zgodności tkankowej oraz dobrego stanu zdrowia, dawca dzieli się swoim szpikiem z chorym. Sprzęt służy do przeprowadzania procedur aferezy, w czasie której dochodzi do odseparowanie z krwi pacjenta lub dawcy szpiku jej wybranych składników: osocza, krwinek czerwonych, płytek czy też krwiotwórczych komórek macierzystych.

– Spectra Optia, bo tak brzmi nazwa tego urządzenia, daje znacznie większe możliwości w pobieraniu z krwi elementów, na których rzeczywiście nam zależy, możemy przystosować parametry aparatu do naszych wymagań. Zapewnia większą czystość preparatu, przy jednoczesnym zachowaniu mniejszej objętości, co jest istotne przy długoletnim przechowywaniu pobranych komórek – mówi dr hab. n. med. Maria Bieniaszewska, zastępca ordynatora Kliniki Hematologii i Transplantologii UCK. – Warto podkreślić jego mobilność, co ułatwia nam transport urządzenia na różne oddziały – dodaje.

Do tej pory z aparatu skorzystało około 40 dawców szpiku z Fundacji DKMS oraz pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego.

– Cieszy nas fakt, że z urządzenia podarowanego z końcem grudnia 2018 r. na rzecz Kliniki Hematologii i Transplantologii, skorzystało już tak wielu dawców i pacjentów. Realizacja Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i wsparcie Pacjentów hematoonkologicznych to kolejna ważna misja naszej Organizacji. We współpracy ze specjalistami z Klinik transplantologicznych oraz innymi organizacjami pacjenckimi będziemy koncentrować się na pomocy w obszarach wsparcia psychoonkologicznego oraz odpowiednim żywieniu. Równie istotnym aspektem jest zakup specjalistycznych urządzeń niezbędnych do skutecznego leczenia i rehabilitacji Pacjentów onkohematologicznych – mówi Monika Mizerska-Gryko, ekspert ds. współpracy i komunikacji Fundacji DKMS.

Zdjęcia: Sylwia Mierzewska UCK


14. Bieg po Nowe Życie za nami!

Czytaj więcej...
Partnerzy