Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Dializy pomagają doczekać transplantacji

 

Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego uruchomiła zbiórkę na USG Dopplera dla cieszyńskiej Stacji Dializ. Koszt zakupu aparatu to 90 tys. zł. Dializy ratują życie wielu pacjentów, i tych którzy czekają na nową nerkę, i tych którzy – z wielu względów – tej nerki nie dostaną.

Cieszyńska Stacja Dializ jest przygotowana do całodobowej opieki nad pacjentem. Sztuczne nerki pracują, ale coraz częściej pojawia się potrzeba dokładnego zdiagnozowania pacjenta. Stąd prośba ordynatora oddziału o zakup niezbędnego aparatu do wykonywania usg jamy brzusznej (pod kątem oceny chorych nerek) wraz z drugą głowicą do wykonywania badań naczyniowych metodą Dopplera (ocena przetok tętniczo-żylnych do dializ). Są to metody umożliwiające lepsze diagnozowanie oraz leczenia chorych z niewydolnością nerek. Można pomóc w zbiórce. Szczegóły: pomagam.pl/

12 tysięcy dializ rocznie

7 października 1997 roku wykonano pierwsze zabiegi hemodializy w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, a tym samym na Śląsku Cieszyńskim. Uroczystego otwarcia Stacji Dializ dokonali kilka dni później, 13 października, prof. dr n.med. Franciszek Kokot wraz z dr n.med. Maciejem Krzanowskim. W programie przewlekłych hemodializ, od kilku lat, znajduje się 80 chorych.

W cieszyńskiej Stacji Dializ wykonywanych jest ponad 12 tys. dializ rocznie. Stacja oferuje też dializy gościnne dla chorych przebywających czasowo na Śląsku Cieszyńskim. Pacjenci mają zapewniony bezpłatny transport na dializy, a po dializie odwóz do domów. Oddział posiada 12 stanowisk dializacyjnych, wydzielone są też stanowiska dla chorych z chorobą zakaźną. Wyposażony jest w 17 aparatów do hemodializy, w tym dwa nowoczesne aparaty do hemodiafiltracji.

 


20 czerwca - Nowy termin 16. Biegu po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy