Bieg po Nowe Życie


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Dr Robert Montgomery i dr hab. Marek Myślak w Ukrainie

 

Do lwowskiego Szpitala Ratunkowego po raz kolejny przyjechali  dr Robert Montgomery i dr hab. Marek Myślak. Obaj mocno angażują się w pomoc ukraińskim lekarzom konsultując i uczestnicząc w przeszczepieniach nerek. Tym razem Montgomery przeprowadził przeszczepienie rodzinne, dawcą był 62-letni ojciec, biorcą 32-letni syn, który przed operacją był 13 lat na dializach – obaj na co dzień mieszkają w Winnicy. Zespołem lekarzy ukraińskich kierował Maksym Owieczko – ordynator oddziału transplantacyjnego. Operację w bezpośrednim przekazie mogli obejrzeć studenci pierwszego roku medycyny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Dr Montgomery i prof. Myślak spotkali się także na konsultacjach z lekarzami transplantologami ze Lwowa.

Dr hab. Marek Myślak /w środku/ i dr Robert Montgomery /siedzi przy oknie/

Dr Robert Montgomery jest dyrektorem Instytutu Transplantologii Langone Health Uniwersytetu Nowojorskiego /NYU/. W październiku 2021 kierował zespołem chirurgów, którzy dokonali pionierskiego przeszczepienia nerki z  genetycznie zmodyfikowanej świni do człowieka. Przeszczepienie przeprowadzono u kobiety, która po śmierci była podłączona do aparatury podtrzymującej funkcje organów. Zabieg wykonano za zgodą rodziny, która uszanowała wolę zmarłej, by po śmierci oddać jej narządy do celów naukowych. Przez trzy dni przeszczepiona nerka świni była przymocowana do naczyń krwionośnych pacjentki i utrzymywana poza jej ciałem. Jej funkcjonowanie monitorowali lekarze.

Dr hab. Marek Myślak kieruje oddziałem nefrologii i transplantacji nerek, stacja dializ Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

dr Robert Montgomery był gościem 20. edycji Biegu po Nowe Życie, z dr hab. Markiem Myślakiem spotkamy się po raz kolejny podczas 22. Biegu po Nowe Życie. Naszym gościem będzie także transplantolog z lwowskiego szpitala Igor Gumiennyi.

dr Robert Montgomery podczas poniedziałkowego /17.04.2023/ przeszczepienia w Szpitalu Ratunkowym we Lwowie

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy