Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Elbląski szpital w czołówce

 

Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant” Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu znalazł się  w listopadzie na trzecim miejscu w kraju  pod względem ilości organów zgłoszonych do transplantacji. Placówkę wyprzedzają tylko tak duże ośrodki jak Gdańsk i Szczecin. To efekt zaangażowania dwóch pracujących w Elblągu koordynatorek transplantacyjnych: Katarzyny Chylińskiej–Wachnianyn i Anny Skalskiej–Wołoszyn. Obie lekarki są anestezjologami w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.

Spotkanie w ministerstwie

15 listopada w Warszawie obie lekarki wzięły udział w spotkaniu zorganizowanym przez wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego, nadzorującego polskie placówki medyczne zgłaszające dawców do przeszczepu. Na spotkanie do ministerstwa zaproszono koordynatorów z wiodących polskich ośrodków. Omawiano aktualną sytuację w polskiej transplantologii, wymieniano doświadczenia, wspólnie zastanawiano się, jakie działania podjąć, by zwiększyć liczbę organów, tkanek i komórek trafiających do przeszczepów.

Zdaniem lek. Katarzyny Chylińskiej-Wachnianyn, która przygotowaniem i zgłaszaniem potencjalnych dawców zajmuje się już od kilku lat, w Polsce nie ma wystarczającego zainteresowania tematem w samym środowisku medycznym. Na 388 polskich szpitali z potencjałem dawstwa, aktywne są zaledwie 122 placówki. To także kwestia niewystarczającej edukacji społeczeństwa, choć z każdym rokiem jest z tym trochę lepiej.

Trudne rozmowy z rodzinami

– Praca koordynatora jest naszym dodatkowym zajęciem wymagającym ogromnego zaangażowania i  dobrej współpracy z wieloma zatrudnionymi w szpitalu specjalistami – przyznaje lekarka. – To jednak nie tylko kwestia czasu i wiedzy, ale także niezwykle trudne rozmowy z rodzinami potencjalnych dawców. Cieszę się, że to wszystko razem przynosi efekty – dodaje.

Lekarka mówi, że w elbląskim szpitalu liczba pobrań w ostatnich latach systematycznie rośnie. Tylko w roku 2019 ( do listopada) pobrano tutaj 48 organów ( nerki, wątroba, serce, trzustka, płuca)  oraz 16 tkanek ( rogówki). Dzięki temu udało się uratować życie 44 osób.

Zdjęcie: www.szpital.elblag.pl

 


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy