Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Międzynarodowe spotkanie transplantologów

14 września w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja EUDONORGAN. Było to jedno z sześciu zaplanowanych w Europie szkoleń w ramach tego projektu.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: bokser, ambasador Biegu po Nowe Życie Przemysław Saleta, Małgorzata Rejdych – najdłużej żyjąca pacjentka po przeszczepie serca, Artur Kamiński – dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”, Jarosław Czerwiński – z-ca dyrektora ds. medycznych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant” oraz Anna Jakubowska-Winecka z Zakładu Psychologii Zdrowia Instytut-Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka.

W trakcie warszawskiej edycji EUDONORGAN wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski mówił, że nadrzędnym celem transplantologii w Polsce jest wzrost liczby rzeczywistych dawców narządów.

 

 

Poinformował on także o inicjatywie Biegu po Nowe Życie. – Akcje społeczne muszą zaakcentować to, że przeszczep od dawcy żywego odbywa się bez uszczerbku dla jego zdrowia. Warto podkreślić, że przeszczep nie jest eksperymentem medycznym – to bezpieczna i powszechnie stosowana metoda leczenia – podkreślił Sławomir Gadomski.

Podczas polskiej edycji EUDONORGAN o wielu istotnych sprawach z zakresu transplantologii mówił m.in. Przemysław Saleta, a także Jan Stępniak, który od 11 lat żyje z przeszczepioną nerką.
W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele organizacji transplantacyjnych z Polski, Czech, Litwy, Łotwy i Słowacji oraz eksperci międzynarodowi.

 


15. Bieg po Nowe Życie już 7 września!

Czytaj więcej...
Partnerzy