Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Gwiazdy jazzu wspomogą Dziecięce Centrum Transplantacji

Znany już jest termin kolejnego koncertu z cyklu “Gwiazdy Jazzu charytatywnie dla Dziecięcego Centrum Transplantacji w Centrum Zdrowia Dziecka”. Miłośnicy dobrej muzyki mogą już sobie zarezerwować termin 20 stycznia.

Koncert, na który zaprasza profesor Piotr Kaliciński, kierownik Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów, odbędzie się w Starym Młynie Hotelu Boss (Warszawa-Miedzeszyn). Wystąpią: Adam Baldych i Krzysztof Dys, Monika Borzym z zespołem, Kasia Pietrzko Music Trio. Bilety pojawią się w sprzedaży lada moment.

Transplantologia w Centrum Zdrowia Dziecka ma już ponad 30-letnią historię. 8 czerwca 1984 roku odbył się pierwszy w tym szpitalu przeszczep nerki. Dzisiaj to jeden z największych na świecie ośrodków transplantacji narządów u dzieci na świecie, wykonuje się tutaj m.in. transplantacje nerek, wątroby i serca. Co roku dzięki lekarzom nowe życie dostaje tutaj kilkadziesiąt ciężko chorych dzieci.

Idea zorganizowania Dziecięcego Centrum Transplantacji narodziła się ponad 10 lat temu, pomysłodawcy wzorowali się na najlepszych światowych ośrodkach przeszczepiania jak King’s College Hospital w Londynie czy Children’s Hospital w Pittsburgu. Projekt zakładał objęcie kompleksową opieką wszystkich dzieci zarówno dopiero zakwalifikowanych do przeszczepów, jak i tych już po operacjach, bez podziału na oddziały o wąskich specjalnościach.

Utworzenie w 2010 roku Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej umożliwiło w latach 2011-2015 realizację tego pomysłu. Powstały: dwudziestołóżkowy Oddział Transplantacji Narządów, sześciostanowiskowy Oddział Intensywnej Terapii Transplantacyjnej a także Poradnia Transplantacyjna i Chorób Wątroby z trzema gabinetami lekarskimi.

Dochód z ostatniego koncertu wyniósł 50 tys. zł. Z pieniędzy tych zakupiono dwa specjalistyczne łóżeczka dla dzieci oraz pralkę dla rodziców małych pacjentów leczonych na Oddziale Transplantacji Narządów.


14. Bieg po Nowe Życie za nami!

Czytaj więcej...
Partnerzy