Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Innowacyjny zabieg w poznańskim szpitalu

 

W Szpitalu Klinicznym Przemieniania Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu 26 czerwca przeprowadzono dwa zabiegi przezcewnikowego wszczepienia zastawki aortalnej (TAVI) z użyciem innowacyjnej zastawki Lotus Edge (Boston Scientific, USA). To były pierwsze takie zabiegi nie tylko w Polsce, ale w ogóle w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zabiegi przeprowadził zespół kardiologów interwencyjnych: dr hab. Marek Grygier oraz dr hab. Aleksander Araszkiewicz, kardiochirurgów: dr med. Marcin Misterski wraz z anestezjologiem: dr med. Estelitą Camacho-Bergmann), echokardiografistą: dr med. Anna Olasińską-Wiśniewską) oraz zespołem pielęgniarskim i technicznym.

Zabiegi TAVI wykonuje się u chorych z ciężką stenozą zastawki aortalnej i umiarkowanym lub podwyższonym ryzykiem klasycznego zabiegu kardiochirurgicznego albo przeciwwskazaniami do takiego zabiegu. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości zabiegi takie rutynowo wykonywane również u chorych niskiego ryzyka.

Jak wyjaśniają specjaliści z poznańskiej kliniki, zastawka Lotus Edge umożliwia pełną i wiarygodną ocenę położenia protezy w stosunku do przyległych struktur serca, poprzez obecność kołnierza uszczelniającego pozwala na całkowite wyeliminowanie pozabiegowych przecieków okołozastawkowych. Zastawka cechuje się innowacyjną konstrukcją dzięki której zabiegi można wykonywać znacznie bezpieczniej.

Poznański szpital dzięki dobrej współpracy kardiologów i kardiochirurgów jest jedynym ośrodkiem w Wielkopolsce i jednym z trzech największych w Polsce wykonujących zabiegi TAVI.

Zdjęciea: Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego


Zapisz się na 16. Bieg po Nowe Życie ONLINE - już 21 czerwca - godz. 16.00. Zapraszamy

Czytaj więcej...
Partnerzy