Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Powrót do domu

 

Po czterech tygodniach pobytu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, do domu wróciła 20-letnia kobieta – druga osoba, której specjaliści z USK przeszczepili serce

Pacjentka została przekazana z Wałbrzycha do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu miesiąc temu. Choć wcześniej nie cierpiała na żadne schorzenia kardiologiczne, wystąpiło u niej ostre zapalenia mięśnia sercowego. – Przebieg choroby był dramatycznie szybki, a kobieta trafiła do nas w stanie wstrząsu kardiogennego – mówi prof. Piotr Ponikowski, kierownik Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Jedyną szansą na uratowanie kobiety był przeszczep serca. – Okazało się, że jest narząd, który moglibyśmy wykorzystać, ale znajduje się na terenie województwa mazowieckiego – dodaje dr Roman Przybylski, kardiochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

20-latka, która została dziś wypisana do domu, czuje się dobrze. Biopsje wykazały, ze organizm przyjął narząd. Teraz przed nią rekonwalescencja i wizyty kontrolne.

Tekst i foto USK Wrocław

 


18. Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy