Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Kardiochirurg u lotników

 

Profesor Antoni Dziatkowiak, kardiochirurg, człowiek o niekwestionowanym autorytecie, nauczyciel wielu pokoleń studentów i lekarzy, odwiedził 8. Bazę Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Jednostka ta bierze udział w „Akcji Serca” i transportuje zespoły transplantacyjne.

Lotnicy dla profesora

24 lutego profesor Dziatkowiak otrzymał legitymację członka Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Warszawsko-Mazowieckiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP – płk pil. mgr inż. Krzysztof Tuzikiewicz oraz ppłk nawig. Mirosław Czechowski, wieloletni koordynator lotów „Akcji Serce”. Uroczystość odbyła się w Sali Tradycji bazy, gdzie honorowego gościa oraz pilotów przywitał jej dowódca, płk pil. Paweł Bigos.

Pułkownik Bigos przypominał, że zapoczątkowana przez profesora Zbigniewa Religę współpraca lekarzy z wojskowymi lotnikami w dalszym ciągu rozwija się i służy społeczeństwu, a każdy lot z sercem jest traktowany priorytetowo i wykonywany z poczuciem ratowania ludzkiego życia.

Profesor Dziatkowiak w interesujący sposób przypomniał światową historię przeszczepów serca, opowiadając także o pierwszym przeszczepie w Polsce. Płk pil. inż. Stanisław Wojdyła wraz z płk. dypl. pil Zbigniewem Hercem wręczyli lekarzowi od krakowskich seniorów lotników książkę „100 lat Lotnictwa…” oraz statuetkę „Ikara”.

Płk. Wojdyła wspomniał o zaangażowaniu balickich załóg w wykonywanie przelotów w ramach na „Akcji Serce”, podkreślał, że profesor, człowiek o wielkim talencie i sercu, nie zapominał o lotnikach organizując z personelem szpitala spotkania w klinice i na balickim lotnisku. Na zakończenie spotkania profesor dokonał wpisu do księgi pamiątkowej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego.

Zdjęcie: http://8bltr.wp.mil.pl


20 czerwca - Nowy termin 16. Biegu po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy