Historie ludzi


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Klaudia czeka na serce. Ucieszą ją kartki na urodziny

 

– Jak na razie wszystko jest dobrze, Klaudia dzielnie to znosi – mówi Agnieszka Olszewska, mama 8-latki, która od ponad roku czeka w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu na nowe serce.

8 lipca Klaudia będzie obchodziła swoje 8 urodziny. Niestety, urodzinowa impreza musi się odbyć w szpitalu, bo dziewczynka nie może opuścić oddziału. Od ponad roku podpięta do sztucznej komory wspomagającej pracę jej niewydolnego serca czeka na transplantację. Mimo przeciwności bliscy dziewczynki zadbają o to, by dzień urodzin był dla niej jak najbardziej radosny. Klaudia lubi dostawać kartki pocztowe, jej rodzina wpadła na pomysł, by zaapelować o wysyłanie dziewczynce do szpitala kartek z życzeniami. Każdy może się przyłączyć do akcji. Adres Klaudii: Klaudia Lichacz, Śląskie Centrum Chorób Serca, Kardiochirurgia Dzieci ‘B’, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 9, 41-800 Zabrze.   Pierwsze kartki już dotarły do szpitala, sprawiły Klaudii mnóstwo radości.

Marzy o powrocie do domu

Czy dziewczyna wróci do domu, o czym tak bardzo marzy? Będzie to możliwe, jeśli zdarzy się cud i znajdzie się dla niej nowe serce. To trudne, bo dziecięcych serc pobiera się w Polsce bardzo mało. – O narząd do przeszczepienia dla dziecka trudniej niż dla dorosłego. Jest bardzo mało dawców, dlatego że nie są zgłaszani, także rodziny nie chcą wyrażać zgody – mówiła na łamach „Gazety Lekarskiej” doktor Joanna Śliwka, kardiochirurg ze Śląskiego Centrum Chorób Serca opowiadając o sytuacji takich dzieci jak Klaudia. Wiele osób trzyma kciuki za dzielną dziewczynkę, jej bliscy wierzą, że wygra walkę o życie.

Klaudia przyjechała po ratunek do Zabrza z drugiego końca Polski, z Bartoszyc, z Mazur. O tym, że dziewczynka jest chora rodzice dowiedzieli się niedługo po jej narodzinach. Nie miała nawet miesiąca, gdy po raz pierwszy trafiła do szpitala. – Państwa córeczka ma wadę serca – poinformowali rodziców Klaudii lekarze. Zaproponowane przez nich leczenie nie przynosiło spodziewanych rezultatów, dziewczynka nie mogła żyć tak, jak jej rówieśnicy – jeździć na rowerze, biegać, pływać. Mimo branych leków jej serce bardzo szybko się męczyło, nie przybierała na wadze, nie miała apetytu.

Potrzebne jest nowe serce

W 2014 roku Klaudia przeszła pierwszą operację serca, zamknięcie ubytku przegrody międzyprzedsionkowej. Wydawało się, że zabieg wystarczy i dziewczynka będzie mogła normalnie funkcjonować, niestety. Na początku zeszłego roku rozpoznano u niej kardiomiopatię rozstrzeniową i skrajną niewydolność serca. Taka diagnoza była dla bliskich dziewczynki szokiem.

By dać jej szansę na doczekanie do przeszczepu lekarze zdecydowali o podłączeniu jej do sztucznej komory serca. Od tego momentu szpital stał się jej cały światem – domem i szkołą, ma tutaj swój pokój i ukochane zabawki, w wolnych chwilach czyta, układa puzzle i buduje z klocków lego. W szpitalu spędziła święta Bożego Narodzenia, teraz będzie spędzać na oddziale już drugie wakacje.

Trwa zbiórka na leczenie i rehabilitację dziewczynki. Wesprzeć ją można tutaj: tutaj.


Zapisz się na 16. Bieg po Nowe Życie ONLINE - już 21 czerwca - godz. 16.00. Zapraszamy

Czytaj więcej...
Partnerzy