Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Kobieta po przeszczepie serca pomaga Polkom

 

„OPTYMISTKA „ to poradnik pozytywnego myślenia napisany przez Adrianę Szklarz, pełną energii kobietę, która w 2009 roku po kilkuletniej walce o życie otrzymała nowe serce w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz cztery współautorki. Książka ma wesprzeć Polki chorujące na chorobę niedokrwienną serca.

Szpitale dostaną książkę

Premiera książki odbyła się 27 września w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolski. 29 września, w Światowym Dniu Serca, odbyła się premiera e-booka. 40 szpitali z oddziałami kardiologicznymi na terenie Polski otrzyma książkę za darmo.

– W Polsce wiele mówi się na temat chorób nowotworowych kobiet. Powstaje mnóstwo programów pomocowych i profilaktycznych. Niestety niewiele dzieje się w zakresie profilaktyki chorób serca i układu krążenia kobiet, a choroby te są jednym z głównych „zabójców” kobiet. Wyniki raportów i dane GUS z ostatnich lat pokazują, że ponad 50 proc. wszystkich zgonów kobiet, to zgony z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego – mówi Adriana Szklarz. – Patrząc na statystyki, mając wiedzę, że na oddziałach kardiologicznych nie ma psychologów – bardzo ważnych lekarzy w całym procesie leczenia, doszłam do wniosku, iż muszę zacząć działać. Przecież wsparcia potrzebują także kobiety chorujące na serce. Wspominając własne chorobowe doświadczenia i brak pomocy psychologicznej postanowiłam stworzyć specjalny poradnik, będący „kołem ratunkowym” dla chorych kobiet i podarować go tysiącom Polek, które w tych bardzo trudnych dla nich momentach potrzebują wsparcia psychologicznego i słów pocieszenia – dodaje.

Dlatego też wraz z czterema zaproszonymi do projektu kobietami: specjalistką kardiologii Magdaleną Wawrzyńską, psychoterapeutką Alicją Grzesiak, dietetyczką Bożeną Kropka oraz prawniczką Anetą Sieradzką napisała poradnik „OPTYMISTKA”. Najpierw przez dwa lata walczyła o zebranie środków finansowych na wydanie książki pro-bono. Dzięki pomocy linergistki – Aleksandry Kowalczyk, wspólnie z innymi kobietami i dzięki portalowi zrzutka.pl uzbierała niezbędną kwotę.

Suche fakty to mało

Recenzję do książki napisała prof. UJ dr hab. med. Magdalena Kostkiewicz, Członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Fragment recenzji:

„…Poradnik pozytywnego myślenia w chorobach serca jest ważny nie tylko dla kobiet dotkniętych chorobą, ale również, a może przede wszystkim, dla studentów medycyny i lekarzy. Musimy zdać sobie sprawę, jak mało my, lekarze, rozumiemy, co dzieje się z chorą, gdy informujemy ją o ciężkim schorzeniu, jak mało wiemy o możliwości pomocy w trudnych chwilach, przedstawiając suche fakty czy aplikując leczenie. Szczególnie obecnie, w dobie ogromnego rozwoju wiedzy z zakresu transplantologii, kardiologii i całej medycyny, gdy często zapominamy o uczuciach chorych, gdy słowo „człowiek” jest nierzadko zastępowane słowem „przypadek”. Poradnik kobiety, która dzieląc się własnym doświadczeniem, pokazuje i doradza, w jaki sposób można przebyć trudną drogę w chorobie, jest niezwykle cenny i potrzebny…”

Więcej informacji o autorkach oraz o samej książce znajduje się na stronie: adrianaszklarz.pl/serceoptymistki.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy