Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Kolejna transplantacja u dziecka

Już drugi w tym roku przeszczep rogówki u dziecka przeprowadził z sukcesem zespół medyczny Klinicznego Oddziału Okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu.

Oddział sosnowieckiego szpitala wyposażony jest m.in. w Constallation Visual. System nazywany „kombajnem okulistycznym”. W momencie zakupu było to pierwsze tego typu urządzenie w Polsce. Rocznie na oddziale wykonuje się ponad 2 tys. zabiegów rocznie, w tym 500 w znieczuleniu ogólnym. Kierownikiem oddziału jest prof. dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski.

Druga transplantacja rogówki u dziecka

Tutejszy Pododdział Okulistyki Dziecięcej to jeden z dwóch polskich ośrodków posiadających kontrakt na przeszczepianie rogówki u dzieci. Oddział dysponuje także specjalistami wykonującymi operacje zaćmy, zeza i zabiegi rekonstrukcyjne powierzchni oka u dzieci. Wykonano tutaj drugie już w tym roku przeszczepienie rogówki u dziecka. Jak mówi profesor Dobrowolski, stawia to sosnowiecką placówkę na pierwszym miejscu w Polsce wśród ośrodków wykonujących przeszczepienia rogówki u dzieci. – Jesteśmy w komfortowej sytuacji, jesteśmy w stanie zaoferować kompleksową opieką, najpierw na oddziale, potem w poradni — mówi prof. Dobrowolski.

Opowiada, że w przypadku najmłodszych dzieci najczęstszą przyczyną kwalifikowania do transplantacji rogówki są wady rozwojowe. W przypadku dzieci starszych to urazy oraz stożek rogówki. W 2024 roku w Sosnowcu wykonano ponad 300 przeszczepów rogówki, 12 takich procedur dotyczyło dzieci. Najmłodsze dziecko miało dwa lata.
Zdjęcie: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy