Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Krakowscy lekarze o transplatacjach

 

– Transplantacja czyli przeszczep narządów, tkanek lub komórek to skuteczna metoda ratowania życia ludzkiego. Potencjalnie dawcą może zostać każdy, kto nie wyraził sprzeciwu za życia. Dlatego warto rozmawiać ze swoją rodziną o swoim nastawieniu do pośmiertnego dawstwa — pisze dwutygodnik miejski Krakow.pl.

Przeczytaj także: Pilotowali serce dla dziecka.

Na łamach dwutygodnika ukazała się rozmowa z członkami zespołu transplantacyjnego z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. O swojej pracy opowiedzieli: dr hab. n. med. Karol Wierzbicki (prof. UJ – kardiochirurg, transplantolog kliniczny, kierownik Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, kierownik Zespołu Transplantacji Serca), dr n. med. Grzegorz Wasilewski (kardiochirurg, transplantolog kliniczny; zastępca kierownika Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, I. zastępca kierownika Zespołu Transplantacji Serca) oraz rat. med. Michał Kaleta (koordynator Transplantologii i VAD, koordynator pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów, II. zastępca kierownika Zespołu Transplantacji Serca).

Pacjenci czekają czasem wiele miesięcy

– Na naszym Oddziale Klinicznym Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii pacjentowi zakwalifikowanemu do transplantacji musimy zapewnić wielomiesięczne czekanie w warunkach szpitalnych, wspomagając serce lekami dożylnymi lub układami do wspomagania krótkoterminowego. Przez wiele tygodni czy miesięcy oczekiwania na przeszczep musimy codziennie zajmować się tym pacjentem, po to, żeby doczekał przeszczepu. Nie jest to łatwe, bo obecnie do przeszczepów trafiają pacjenci bardziej chorzy, w porównaniu z tymi, których pamiętam z okresu początków swojej pracy zawodowej lub studiów — opowiada o pracy medyków Karol Wierzbicki.

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II transplantacje serca wykonuje się od 1988 roku. Pierwszą operację przeprowadził wybitny kardiochirurg prof. dr hab. n. med. Antoni Dziatkowiak wraz z zespołem.  Pacjent ten cieszył się pełną wydolnością serca przez 13 lat. Liczba przeszczepionych serc w Krakowie bardzo szybko rosła. Od października 1988 roku przeszczepiono tutaj ponad 650 serc. W ośrodku, od połowy czerwca 2023 roku, wykonuje się także transplantacje płuc.

Zdjęcie: www.krakow.pl

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy