Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Lekarze ocalili pana Dariusza

 

Klinika Chirurgii Transplantacyjnej i Wątroby Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pochwaliła się kolejnym sukcesem. Nowe życie otrzymał tutaj pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej.

Przeczytaj także: Wątroba na pół.

Pan Dariusz Bernatek miał marskość wątroby i zakrzepicę żyły wrotnej, która dostarcza krew do tego narządu. Przy niewydolności wątroby życie może uratować przeszczep wątroby. Wydawało się jednak, że pan Dariusz nie ma na to szansy. – Lekarz mnie odrzucił, powiedział, że nic mi nie pomogą – opowiadał pan Dariusz TVN24.

– Niestety, zakrzepica żyły wrotnej najczęściej jest bezwzględnym przeciwskazaniem do przeszczepienia, gdzie chorzy umierają, bo nie jesteśmy w stanie technicznie wykonać tego zabiegu. Ale tutaj naszym sprzymierzeńcem okazała się matka natura – mówił TVN24  profesor Michał Grąt, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby.

U pana Michała wytworzyło się połączenie do żyły, która normalnie prowadzi krew z nerki do żyły głównej dolnej. Lekarze odcięli tę żyłę od żyły głównej dolnej i połączyli ją z żyłą wrotną wątroby. Krew z jelit płynie najpierw do nerki pana Dariusza, a potem do jego wątroby.

Zdjęcie: www.wum.edu.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy