Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Lider w regionie

 

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach od lat pobiera się najwięcej narządów w województwie świętokrzyskim. W placówce pracuje zespół koordynatorów transplantacyjnych. W proces pobrania narządów zaangażowani są m.in. lekarze, pielęgniarki, pracownicy laboratorium.

– Wśród pacjentów na oddziałach są identyfikowani dawcy, u których rozwinęły się objawy śmierci mózgu. Osoby te są poddawane komisyjnemu badaniu potwierdzającemu śmierć chorego, która jest konsekwencją śmieci mózgu. Dodatkowo, w naszym szpitalu, wykonujemy badanie potwierdzające brak przepływu mózgowego, co utwierdza nas, że wcześniejsze rozpoznanie było słuszne. Jeżeli zmarły za życia nie wyraził sprzeciwu na pobranie narządów i nie ma sprzeciwu rodziny, można rozpocząć procedurę pobrania – wyjaśnia doktor Igor Szydłowski, neurochirurg, koordynator transplantacyjny w kieleckim szpitalu.

Trzeba rozmawiać na ten temat

W zeszłym roku pobrano tutaj narządy od zaledwie trzech dawców. W szpitalu mówią, że to wyraźny spadek w porównaniu do lat wcześniejszych. W kilku przypadkach zgody na pobranie nie wyrazili bliscy potencjalnych dawców. Dlatego koordynatorzy podkreślają, że bardzo ważne jest, by w każdym domu odbyła się rozmowa o dawstwie narządów, by każdy z nas o swoim stanowisku w tej sprawie poinformował rodzinę. W Polsce na przeszczep czeka około dwóch tysięcy chorych ze skrajną niewydolnością różnych narządów, transplantacja to dla nich jedyna szansa na przeżycie.

Profesor Stanisław Głuszek, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach powtarza przy każdej okazji, że w województwie świętokrzyskim jest ogromna potrzeba utworzenia ośrodka przeszczepiania nerek. Trwają intensywne starania, by w kieleckim szpitalu taki ośrodek powstał. Pierwszym krokiem było utworzenie w strukturach placówki pierwszej w regionie Poradni Transplantacyjnej. Poradnia pracuje od początku listopada, obejmuje opieką pacjentów po przeszczepieniach nerek, głównie z województwa świętokrzyskiego. Profesor Stanisław Głuszek przypomina, że deklarację współpracy ze szpitalem w Kielcach wyraził już m.in. jeden z czołowych warszawskich ośrodków transplantacyjnych.

 


14. Bieg po Nowe Życie za nami!

Czytaj więcej...
Partnerzy