Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Liderzy w przeszczepianiu nerek od żywych dawców

W Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM wykonano w 2022 r. aż 121 przeszczepień nerki, z czego 30, czyli 25 proc., to były transplantacje narządu od żywego dawcy.
Transplantacji polegających na tzw. przeszczepach rodzinnych przeprowadzono w całej Polsce 73. To rekord ostatnich lat. 56 proc. transplantacji nerek od żywych dawców odbyło się w klinikach WUM.

Najlepsza metoda leczenia schyłkowej niewydolności nerek

Poza zabiegami wykonanymi w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, które stanowią aż 41 proc. wszystkich zabiegów w Polsce, dodatkowo w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM pobrano 11 nerek. 3 przeszczepione zostały w tym samym ośrodku, a 8 przeszczepiono w Centrum Zdrowia Dziecka. Poza WUM w Polsce transplantacje od żywych dawców odbywały się w dziewięciu innych ośrodkach.

Przeczytaj także: Wojtek żyje 19 lat z podarowaną nerką.

 – To najlepsza metoda leczenia schyłkowej niewydolności nerek – podkreśla dr hab. n. med. Piotr Domagała, adiunkt w Katedrze i Klinice Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciatka Jezus UCK WUM. – Wszystkie pobrania nerki w naszej Klinice wykonane były całkowicie laparoskopowo, a więc techniką małoinwazyjną – dodaje.

Ciągle daleko nam do europejskich liderów

Lekarze mówią, że choć z roku na rok rośnie liczba donacji narządu od żywych dawców to wciąż daleko nam do europejskich liderów. W Polsce na milion mieszkańców wykonuje się 1,4-1,5 tego rodzaju przeszczepień (1,92 w 2022 roku), w Holandii – 31,8/mln, Turcji – 30,3/mln, w Danii – 19,6/mln, a w Wielkiej Brytanii – 17,3/mln.

Przeczytaj także: Przedstawiamy wojowników Biegu po Nowe Życie

Rekordowa liczba pobrań i przeszczepień nerek od żywych dawców w 2022 r. w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej oraz w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM, nie odbyłaby się bez zaangażowania i ciężkiej pracy zespołu lekarzy (nefrologów, radiologów, anestezjologów, chirurgów), pielęgniarek, instrumentariuszek, diagnostów laboratoryjnych i koordynatorów transplantacyjnych.

Zdjęcie: www.wum.edu.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy