Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Loty z wątrobami z Litwy

 

Dzięki współpracy policji i Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dwóch pacjentów oczekujących na transplantację wątroby otrzymało na czas organy. Dzięki umowie z Litwą narządy zostały pobrane w tym kraju i przetransportowane m.in. na pokładzie policyjnego Bella-407GXI do Warszawy.

Przeczytaj także: Lublin chce przeszczepiać serca.

Pierwszy z transportów odbył się pod koniec kwietnia, drugi w samym środku długiego, majowego weekendu. Na transplantację czekali w warszawskim szpitalu  49 i 67-latek.

– Naszym największym przeciwnikiem w transplantacji jakiegokolwiek organu jest czas – mówi Krzysztof Zając, koordynator ds. transplantacji UCK WUM cytowany na oficjalnej stronie policji. – I choć w przypadku wątroby, mamy go zdecydowanie więcej do wykorzystania niż w przypadku np. serca, to i tak toczymy walkę o każdą minutę, którą jesteśmy w stanie „zaoszczędzić” na transporcie. Średni dystans do pokonania drogą lądową, prawie 600 km, zająłby nam około 7 godzin – dodaje. Dzięki pomocy policji czas ten udało się znacznie skrócić.

Gdy w grę wchodzi ludzkie życie, śmigłowiec otrzymuje pierwszeństwo lotu

Tak jak w poprzednich przypadkach, również i tym razem wszystko zaczęło się w momencie wpłynięcia próśb do Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP o pomoc w transporcie. Po uzyskaniu zgody przełożonych można było przystąpić do realizacji zadania. – Jak zawsze w takich przypadkach sprawdzana jest prognoza pogody, wytyczana trasa lotu oraz wyznaczona załoga – mówi insp. pil. Robert Sitek, Naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP.

Dodaje, że taki lot wykonywany jest na hasło „GARDA”. Zgodnie z obowiązującą w takich przypadkach procedurą śmigłowiec zaangażowany w realizację zadania ma pierwszeństwo wykonania lotu. Z informacji, jakie uzyskali policjanci, wynika, że obaj pacjenci czują się już dobrze i powoli wracają do zdrowia.

Zdjęcie: policja.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy