Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Mateusz podarował życie

 

Kolejny policjant podarował swoje komórki macierzyste pacjentowi choremu na białaczkę. Mateusz jest funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. 5 lat temu zdecydował, że zarejestruje się jako dawca szpiku kostnego i komórek macierzystych. Wiosną otrzymał informację z fundacji DMKS, że jego komórki macierzyste są potrzebne pacjentowi chorującemu na nowotwór krwi.

Dawcy ratują życie chorych

Policjant nie wahał się ani przez chwilę. Uruchomiona została cała procedura. Funkcjonariusz przeszedł szereg badań które potwierdziły, że jego zdrowie jest w bardzo dobrej formie. Podarował choremu pacjentowi szansę na nowe życie i powrót do zdrowia.

Fundacja DKMS przypomina, że w  Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Taką diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli – zachorować może każdy bez względu na wiek. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Tylko 25 proc. pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75 proc. zdanych jest na dawców niespokrewnionych.

Twoja decyzja może uratować życie

Każdy kto zdecyduje się na zarejestrowanie w bazie DKMS, daje szansę komuś kto zmaga się z białaczką. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób zdecydowało się zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego i komórek macierzystych. Taka decyzja musi być przemyślana i świadoma. Aby zostać potencjalnym dawcą szpiku, wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny na www.dkms.pl

 

 

 

 

 

 


Przed nami 18. Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy