Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Medal od Joanny dla Joanny, która czeka na serce

 

– Ten medal z Biegu leci właśnie do Ciebie. Ja już swoje wygrałam i z wielką radością maszerowałam tam dla Ciebie. Po twoje nowe, już lepsze serduszko! – napisała Asia Prorok na Facebooku po zakończeniu 15. Biegu po Nowe Życie.

Medal jest dla jej imienniczki, Joanny, która czeka na drugą transplantację serca. Asia Prorok, która niedawno wydała książkę „(Nie) moje serce” debiutowała na Biegu po Nowe Życie. Od dziecka zmagała się z kardiomiopatią przerostową. Lekarze powiedzieli rodzicom Joanny wprost: „Ta choroba może spowodować nagłą śmierć. Córka musi powstrzymywać się od wysiłków fizycznych”.  Z czasem by zapobiec groźnym zaburzeniem mogącym doprowadzić do zatrzymania serca lekarze zdecydowali się wszczepić Joannie kardiowerter-defibrylator, urządzenie, które nieustannie czuwa nad pracą serca i w razie konieczności wysyła impuls elektryczny, który przywraca mu prawidłowy rytm.

Żyć mimo choroby

Mimo choroby Joanna nie zrezygnowała z walki o własne szczęście. Wyszła za mąż, urodziła dwójkę dzieci, starała się żyć normalnie. Z czasem jedna choroba coraz bardziej dawała o sobie znać. Pod koniec 2015 roku lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zdecydowali, że pora na to, by wpisać Joannę na listę pacjentów oczekujących na nowe serce. Coraz częściej spacer to była walka o każdy krok. Męczył ją silny kaszel, duszności nie pozwalały spać w nocy. W jej organizmie zbierała się woda. Zdarzało się, że po wzięciu leków moczopędnych traciła na wadze nawet kilka kilogramów.

Na serce czekała krótko, 149 dni. Dwa pierwsze telefony z informacją, że jest dla niej nowy narząd okazały się przedwczesnym alarmem. Trzeci zastał ją, gdy smażyła ryby na obiad. Do Zabrza ma aż 600 kilometrów. Przyjechała po nią karetka, by jak najszybciej dotarła do szpitala. Następnego dnia o 7 rano znalazła się na bloku operacyjnym.

Pierwsze dni po operacji były trudne. Pomagało jej w tym czasie wiele osób. W dniu, gdy zabrzańscy lekarze przeszczepiali jej serce, w Wiśle odbywał się Bieg po Nowe Życie. Brała w nim udział Adriana Szklarz, kobieta, która najdłużej w Polsce czekała na nowe serce. Posłała Joannie do szpitala medal, który dostała na wydarzeniu. Teraz Asia w taki sam sposób postanowiła wesprzeć swoją imienniczkę.


20 czerwca - Nowy termin 16. Biegu po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy