Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Mobilne centrum testowe

 

Dzięki mobilnemu centrum testowemu bezpłatne badanie na koronawirusa można wykonać w formule walk-thru, przychodząc na piechotę czy też korzystając z innych niż samochód środków transportu. To pierwszy w Polsce tego typu punkt przygotowany do powszechnego pobierania wymazów do testów w kierunku COVID-19.

Kontakt ograniczony do minimum

W dobie pandemii poszukiwane są rozwiązania, które pozwolą na testowanie jak największej ilości potencjalnie zakażonych Sars-CoV-2. Dzięki modułowi diagnostycznemu MediMod wymaz można pobrać właściwie w każdym miejscu. Moduł został sfinansowany przez Olivię Business Centre i przekazany Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu.

Konstrukcja MediMod pozwala na zapewnienie w jego wnętrzu kilku stref oraz śluzy do pobierania materiału, ograniczających do niezbędnego minimum kontakt pobierającego wymaz z badanym. Zastosowane rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo personelowi medycznemu i pacjentowi.

MediMod, wybudowany przez spółkę VIVIA NEXT, jest samowystarczalną jednostką badawczą, dzięki czemu może być ustawiony w dowolnym miejscu i nie potrzebuje zewnętrznego źródła mediów. Został wyposażony w autonomiczne zaplecze sanitarne oraz socjalne, posiada wysokiej jakości system wentylacji mechanicznej.

Technologia wykonania pozwala na dowolną zmianę funkcji obiektu w późniejszym okresie i jego wielokrotne wykorzystanie, a także przemieszczenie w nowe miejsce, gdzie będzie zwiększona potrzeba prowadzenia testów. Obiekt został dostarczony z fabryki wyposażony pod klucz, zatem po instalacji na miejscu mógł być od razu użytkowany.

Także osoby niezmotoryzowane mogą poddać się testom

– Dzięki MediMod również osoby, które nie są zmotoryzowane – a taki był warunek przy punktach drive-thru, mogą w bezpieczny i szybki sposób poddać się badaniom w kierunku COVID-19. Postawiony w centrum miasta moduł diagnostyczny odpowiada na nasze potrzeby sprawniejszej organizacji diagnostyki. Jestem ogromnie wdzięczny Olivii Business Centre, dzięki któremu możemy korzystać z tego innowacyjnego rozwiązania – mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.

Moduł stanął na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Jana Bażyńskiego 4 w Gdańsku (przy bramie wjazdowej obok Wydziału Nauk Społecznych). Został udostępniony pacjentom 18 maja.

– Pierwszy w Polsce punkt testowy w formule walk-thru zlokalizowany na terenie Uniwersytetu Gdańskiego to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa, która ułatwi diagnostykę w kierunku COVID-19. Kampus uczelni w Gdańsku Oliwie to doskonale skomunikowane miejsce, obok głównej arterii komunikacyjnej Gdańska, blisko przystanków transportu publicznego oraz ścieżki rowerowej. Łatwo trafią tutaj zakwalifikowani do badania pacjenci. Uniwersytet Gdański od początku włącza się w inicjatywy zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Cieszymy się, że jesteśmy częścią tak wartościowego przedsięwzięcia – podkreśla prof. Jerzy Piotr Gwizdała, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Uruchomienie punktu testowego nie byłoby możliwe bez wsparcia Wojewody Pomorskiego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Podobnie jak w centrum testowym działającym przy Stadionie Energa Gdańsk koordynatorem całości jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Nad bezpieczeństwem czuwają Wojska Obrony Terytorialnej.

Wskazania do badania

Na badanie powinny zgłosić się osoby, które mają gorączkę powyżej 38˚C oraz kaszel, obserwują utratę smaku i węchu lub przypuszczają, że mogły zarazić się koronawirusem. Przed pobraniem próbki pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli i  za pośrednictwem kuriera przekazywany do WSSE w Gdańsku. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie przez WSSE.

Testy są wykonywane po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestratorzy na podstawie odpowiedzi na zadane pytania kwalifikują pacjenta do bezpłatnego badania. Punkt testowy MediMod przy UG działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 13 do 16, natomiast w weekendy i święta w godzinach od 10 do 13. Rejestrować się można pod numerem tel. 58 727 05 05 (po połączeniu się z infolinią należy tonowo wybrać podany numer wewnętrzny) od poniedziałku do piątku w godzinach 12 – 15, w weekendy w godzinach 9 – 12.

Przypomnijmy, że UCK jest prężnie działającym ośrodkiem transplantacyjnym. Przeszczepia się tutaj wszystkie narządy.

Zdjęcia: Sylwia Mierzewska UCK


Za nami 17. Bieg po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy