Historie ludzi


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Nie chciał żyć uwiązany do stacji dializ

 

– W Polsce wykonuje się niewiele przeszczepów rodzinnych – przyznaje dr n. med. Marta Gryczman z Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. – Tymczasem to doskonała metoda, ponieważ to my decydujemy o czasie przeszczepu, a tym samym o momencie, w którym zarówno dawca jak i biorca są najlepiej przygotowani. Ta metoda zdecydowanie poprawia komfort życia pacjentów po przeszczepie. Dodatkowo dawcy są otaczani przez nas taką samo opieką, jak biorcy – dodaje.

Dariusz Kółkiewicz od 12 lat chorował na zapalenie kłębuszków nerkowych. Najpierw miał dializy otrzewnowe, potem hemodializy trzy razy w tygodniu po 4 godziny. – Nie chciałem tak żyć, byłem uwiązany do stacji dializ. W dodatku zawsze po dializie czułem się osłabiony – opowiada pan Darek. – Szybko zorientowaliśmy się, że na przeszczep od dawcy zmarłego czeka się bardzo długo. A ja już nie mogłem czekać, musiałem coś zrobić ze swoim życiem – dodaje.

Przeszczep poprawia życie całej rodziny

Agnieszka, jego żona wiedziała, że przeszczep poprawi komfort życia nie tylko jej męża, ale i całej rodziny. Po badaniach okazało się, że może być dawcą. – Miałam rację, żeby się niczego nie obawiać. Czuję się świetnie, a dzięki fachowym chirurgom chyba nawet nie będzie blizny – zapewnia.

Jarosław Szawdenis na razie nie jest dializowany. O możliwości przeszczepu wyprzedzającego dowiedział się od znajomego. Zarówno trzy córki, jak i żona Elżbieta chciały oddać mu nerkę.

– Jesteśmy razem 33 lata, to jasne, że ja chcę ułatwić życie mężowi – mówi pani Ela. – To była łatwa decyzja, nie wahałam się ani przez chwilę. Jesteśmy w trakcie badań, wszystko jest na dobrzej drodze. Śmiejemy się, że po tylu latach małżeństwa nawet lekarze na podstawie wyników stwierdzili, że jesteśmy zgodni – dodaje.

Obie pary są prowadzone przez lekarzy Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek. Przeszczep wykonali lekarze Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej. W tym roku szczeciński szpital przeszczepił 24 nerki.

Zdjęcie: http://www.spwsz.szczecin.pl


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy