Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Niezwykły dzień w szpitalach WUM

5 stycznia 2024 roku był dniem niezwykłym w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w warszawskim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Polikarpa Brudzińskiego. Wykonano tutaj  kilkanaście transplantacji.

Przeczytaj także: Wątroba na pół.

5 stycznia był dniem, kiedy w tych placówkach przeszczepiono 6 wątrób, 4 nerki, serce oraz płuca. – To ogromne wyzwanie organizacyjne. Cały blok operacyjny w UCK WUM i w naszym szpitalu pediatrycznym są w pełnej gotowości – komentował Krzysztof Zając, koordynator transplantacyjny UCK WUM i koordynator Poltransplantu dla województwa mazowieckiego.

Koordynator mówił o tym, że do transportu medyków oraz narządów zaangażowano siedem karetek oraz wojskowy samolot. Operacje trwały przez wiele godzin nawet na pięciu salach jednocześnie, zaangażowanych było około 150 osób.
Rekordowa liczba przeszczepień wątroby
UCK WUM to ośrodek, gdzie wykonuje się co trzecią transplantację narządów unaczynionych w Polsce. Bardzo wzrosła tutaj liczba transplantacji wątroby. W 2023 roku w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM przeprowadzono 258 przeszczepień wątroby, to obecnie jeden z największych ośrodków transplantacyjnych w Europie. W minionym roku przeprowadzono tutaj również pionierskie transplantacje podzielonej na pół wątroby jednego dawcy dwóm biorcom.
Zdjęcie: https://www.facebook.com/wumbiuroprasowe

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 

Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy