Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Nowe płuca pilota

 

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu uratowano życie ukraińskiego pilota. Mężczyzna cierpiał na bardzo rzadką chorobę płuc.

Przeczytaj także: Pomogli kobiecie jadącej po serce.

Nazaryij Havryliuk to pilot Sił Zbrojnych Ukrainy. 26-latek  w grudniu 2023r roku przeszedł w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu transplantację płuc. – Nazaryij jeszcze w styczniu ubiegłego roku, jako pilot wojskowego helikoptera, brał czynny udział w działaniach wojennych w Ukrainie – informuje szpital.

26-letni pilot cierpiał na rzadką chorobę

Mężczyzna cierpiał na bardzo rzadką chorobę zarostową żył płucnych (PVOD). Charakteryzuje się zarostowym
zwłóknieniem drobnych żył płucnych i żyłek, może temu towarzyszyć przeciek kapilarny do tkanki śródmiąższowej
płuc, co prowadzi do nadciśnienia płucnego oraz nieprawidłowej pracy prawej komory serca. To choroba o ciężkim przebiegu i złym rokowaniu. Choremu dokuczają m.in. kaszel, duszność oraz zła tolerancja wysiłku.

Roczna częstość występowania PVOD jest szacowana 1:10 milionów. Choroba jest bardzo rzadko diagnozowana, jej rozpoznanie zajmuje około trzech lat. Nazaryij był pod opieką lekarzy ze Lwowa. Ratunkiem dla chorych jest transplantacja płuc.

To był trudny zabieg

– Transplantacje płuc u pacjentów z PVOD należą do najtrudniejszych. Wykonuje się je z wykorzystaniem ECMO, wspomagającego również pracę serca. To dodatkowe wyzwanie dla zespołu operacyjnego. Śmiertelność wczesna w okresie okołooperacyjnym wynosi około 25 procent – mówi dr Tomasz Stącel z SCCS w Zabrzu, który przeprowadził transplantację. 

Nazaryij jest już po rehabilitacji, opuścił szpital w Zabrzu. Zespołowi oddziału transplantacji płuc wręczył obrazek z helikopterem Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zdjęcie: www.sccs.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy