Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Nowoczesny aparat dla bydgoskiego szpitala

 

Bydgoski Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza otrzymał od Fundacji DKMS aparat do fotoferezy. Sprzęt został przekazany Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i wsparcia dla pacjentów cierpiących na nowotwory krwi. Wartość podarowanego urządzenia to ponad pół miliona złotych.

Urządzenie CELLEX, który otrzymała bydgoska placówka, służy do przeprowadzania zabiegów fotoferezy pozaustrojowej u pacjentów po przeszczepieniu szpiku. Leczenie tą metodą znacznie poprawia stan ich zdrowia, pomaga też pokonać powikłania po przeszczepie. Aparat łączy funkcje separatora komórkowego, fotouczulacza i urządzenia do naświetlania komórek w systemie krążenia pozaustrojowego.

Jak przypomina placówka, fotofereza polega na naświetleniu promieniowaniem nadfioletowym limfocytów chorego poza jego organizmem. To białe ciałka krwi pełniące bardzo ważną rolę w układzie odpornościowym, ale też to one właśnie są odpowiedzialne za bardzo groźną chorobę przeszczep przeciwko gospodarzowi u pacjentów po transplantacjach komórek krwiotwórczych.


Zapisz się na 16. Bieg po Nowe Życie ONLINE - już 21 czerwca - godz. 16.00. Zapraszamy

Czytaj więcej...
Partnerzy