Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Nowy budynek w szczecińskim szpitalu

 

Na terenie Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie oddano do użytku nowy budynek z przeznaczeniem na Oddziały Nefrologii i Transplantacji Nerek oraz Neurologii.  W budynku oprócz oddziałów znajdować się będą: Punkt Przyjęć, Stacja Dializ, Oddział Udarowy, Poradnia Nefrologiczna oraz pomieszczenia techniczne i socjalne.

Ze względu jednak na sytuację związaną z pandemią koronawirusa, przeniesieni zostaną tam tymczasowo pacjenci zarażeni Covid-19. Budynek zostanie zajęty przez oddział zakaźny.

Przeszczepy krzyżowe i wielonarządowe
Oddział Nefrologii i Transplantacji Nerek zapewnia pacjentom leczenie ostrych i przewlekłych chorób układu moczowego, kwalifikuje chorych do transplantacji nerki i prowadzi pacjentów bezpośrednio po przeszczepieniu oraz w trakcie wizyt kontrolnych. Rocznie na oddziale leczonych jest ok. 650 – 850 osób.  Na oddziale jest Stacja Dializ dysponująca dwudziestoma stanowiskami o najwyższym standardzie do wykonywania hemodializ przewlekłych i ostrych oraz prowadząca ambulatoryjne dializy otrzewnowe.

Na oddziale chorzy przygotowywani są do przeszczepienia nerki, objęci są tutaj opieką potransplantacyjną, wykonywane są także badania żywych dawców nerki. Oddział przeprowadza też odczulanie pacjentów immunizowanych z całej Polski oraz procedury nefrologii interwencyjnej.

Przez 37 lat działalności transplantacyjnej specjaliści z placówki przy ul. Arkońskiej przeprowadzili ponad 1,8 tys. przeszczepień nerki. Realizacja inwestycji umożliwi świadczenie opieki zdrowotnej obejmujących innowacje m.in. w takich obszarach, jak przeszczepy krzyżowe nerek oraz przeszczepienia wielonarządowe (nerka + wątroba).

Szpital zdobył środki z zewnątrz

Inwestycja współfinansowana jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Wartość całkowita inwestycji to 60.038.133 zł.

Zdjęcie: www.spwsz.szczecin.pl


Za nami 17. Bieg po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy