Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Nowy ośrodek na mapie polskiej transplantologii

W tym roku na mapie ośrodków wykonujących w Polsce przeszczepy płuc pojawiła się nowa placówka. 31 lipca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeszczepu płuc podjął się zespół transplantologów klinicznych z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej. Przygotowania do wdrożenia w placówce programu transplantacji płuc trwały kilka miesięcy, przeprowadzono m.in. bardzo intensywne szkolenia personelu, ściągnięto specjalistów z zabrzańskiego Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Pierwszym pacjentem, któremu przeszczepiono w Gdańsku płuca był 64-letni mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego cierpiący na krańcową, nasiloną postać rozedmy płuc. Choroba uniemożliwiała mężczyźnie normalne życie, cierpiał, spędzał wiele czasu w szpitalach. Lekarze nie kryli, że pozostało mu niewiele czasu, a jedyną szansą na powrót do zdrowia jest dla niego przeszczep. Na szczęście w porę znalazł się dawca. Operacja zakończyły się pełnym sukcesem. Już we wrześniu w Gdańsku odbyły się dwa kolejne zabiegi, na nowe życie czekają kolejni chorzy.

Płuca przeszczepia się w Polsce w pięciu ośrodkach. Jako pierwsze w kraju takie zabiegi zaczęło wykonywać Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Obecnie transplantacje płuc, oprócz Gdańska, wykonują jeszcze: Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, zgodę na wykonywanie takich zabiegów ma także Instytut “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Od początku roku w Polsce wykonano 33 transplantacje płuc. Najwięcej, bo aż 21, odbyło w Zabrzu. We wrześniu na nowe płuca czekało w Polsce 106 pacjentów, a czterech na jednoczesny przeszczep serca i płuc.

 

fot. przeszczep płuc w UCK dr n.med. Jacek Wojarski, lek. Nikodem Ulatowski, pielęgniarka operacyjna Ewa Kuczyńska z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK w Gdańsku


15. Bieg po Nowe Życie już 7 września!

Czytaj więcej...
Partnerzy