Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Nowy rektor kieleckiej uczelni

 

Prof. zw. dr hab. n. med. Stanisław Głuszek,  kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach został wybrany na stanowisko rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Obejmie funkcję 1 września.

Profesor jest związany z kieleckim uniwersytetem, wcześniej Akademią Świętokrzyską od 2001 roku. 1 maja 2005 roku został ordynatorem Oddziału Chirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. W maju 2007 roku objął funkcję dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu ówczesnego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego.

Aktualnie rektor elekt jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach oraz prorektorem do spraw medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Pierwszy w regionie świętokrzyskim ośrodek transplantacji nerek

Główne kierunki działalności zawodowej i naukowej profesora dotyczą: chirurgii ogólnej, w tym problematyki ostrego zapalenia trzustki; chirurgii onkologicznej, w tym chirurgii jelita grubego, żołądka, trzustki, wątroby; patologii chirurgicznego układu pokarmowego; chirurgii endokrynologicznej (tarczyca i nadnercza);  problematyki żywienia pozajelitowego i dojelitowego oraz chirurgii laparoskopowej.

Dzięki staraniom profesora Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach otrzymał zgodę Ministerstwa Zdrowia na przechowywanie i przeszczepianie nerek od zmarłych dawców. To oznacza utworzenie pierwszego w regionie świętokrzyskim ośrodka transplantacji nerek.

W kieleckiej placówce od lat od lat pobiera się najwięcej narządów w województwie świętokrzyskim. W placówce pracuje zespół koordynatorów transplantacyjnych. W proces pobrania narządów zaangażowani są m.in. lekarze, pielęgniarki, pracownicy laboratorium.

Zdjęcie: wszzkielce.pl

 


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy