Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Odznaka dla taty, który oddał córce nerkę

 

20 grudnia 1996 roku w Poznaniu odbył się rodzinny przeszczep nerki. Pierwszy taki w mieście, gdy dawcą był ojciec, zainteresowanie tym wydarzeniem było duże. Mężczyzna otrzymał teraz odznakę „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”.

27 września w Ministerstwie Zdrowia odbyła się uroczystość wręczenia odznak „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”. Uhonorowano w ten sposób osoby, które dla ratowania zdrowia i życia innych zdecydowały się oddać do przeszczepienia swoje narządy, komórki lub tkanki. Gośćmi honorowymi byli profesor Roman Danielewicz oraz profesor Maciej Kosieradzki z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Odznaki odebrały 93 osoby.

Odznaka dla taty Anny

Jedną z osób uhonorowanych w tym roku był pan Krzysztof, tata Anny Ogrodowicz. Jej problemy zdrowotne zaczęły się gdy miała zaledwie kilka lat. Wyczuła, że ma jakiegoś dziwnego guza. Gdy mama zabrała ją do lekarza okazało się, że to powiększony węzeł chłonny z powodu ropnego zapalenie migdałków. Najprawdopodobniej właśnie infekcja uszkodziła nerki Anny. Pojawiły się obrzęki, krwiomocz, zatrzymanie moczu. – Miałam też złe wyniki – wspomina pani Anna. Konieczne okazały się dializy, które odebrały jej normalne dzieciństwo.

Nie mogła chodzić na basen, nie miała kontaktu z rówieśnikami, miała nauczanie indywidualne, na dobę wolno było jej wypić dwie szklanki wody. Zarówno mama jak i tata zgłosili się jako potencjalni dawcy, po badaniach okazało się, że oboje mogą oddać nerkę.

Ostatecznie nerkę podarował Annie tata dając jej 2,5 roku normalnego, szczęśliwego dzieciństwa. Z czasem niestety w przeszczepionej nerce rozwinęła się niewydolność, konieczna stała się kolejna transplantacja, tym razem od zmarłego dawcy, 8-letniego chłopca. Zabieg odbył się w czerwcu 2003 roku w Centrum Zdrowia Dziecka.

 

 

Pani Anna mimo choroby czerpie z życia pełnymi garściami. Wyszła za mąż, urodziła córeczkę Hanię, skończyła w normalnym trybie trzy kierunki studiów, zrobiła prawo jazdy, patent żeglarski. Angażuje się we wszystkie działania promujące transplantologię.

Zdjęcie: www.gov.pl/web/zdrowie


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy