Bieg po Nowe Życie


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Okulary nie pomagały

Izabela Nait Mansour była jeszcze dzieckiem, gdy zaczęła mieć ogromne problemy z tarczycą, miała jej nadczynność, chorobę Gravesa-Basedowa, zgodnie z zaleceniami lekarzy zażywała leki hamujące działanie tego narządu. Z czasem choroba zmieniła się w niedoczynność tarczycy. Skończyło się jej usunięciem.
Stożek rogówki to groźna choroba
To jednak nie zakończyło problemów. Najpierw zaczęły jej drętwieć ręce i nogi, to minęło, pojawiły się za to problemy ze wzrokiem. Niestety, z dnia na dzień coraz większe. Lekarze okuliści zdiagnozowali u niej stożek rogówki, schorzenie, w którym rogówka robi się coraz cieńsza. Okulary nie pomagały. Miała dwadzieścia parę lat i była w stu procentach zależna od pomocy rodziny, nie była w stanie obciąć sobie paznokci.
Wycofała się z aktywnego życia, zrezygnowała z praca, zamknęła się w domu. To był straszny okres. Trafiła do profesor Krystyny Pecold, która liczyła na to, że może jeszcze uda się poprawić wzrok młodej pacjentki laserem, jednak ostatecznie uznała, że kobieta nie kwalifikuje się do takiego zabiegu.
– W tej sytuacji pomóc może tylko przeszczep rogówki – usłyszała Izabela. Miała do wyboru trzy ośrodki: Warszawę, Sosnowiec albo Katowice. W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach przyjął ją profesor Edward Wylęgała, uczeń profesor Pecold. Przywrócił jej nadzieję 🙂
Udana transplantacja rogówki
Najpierw profesor przeszczepił jej rogówkę prawego oka, bo było ono w gorszym stanie. Zabieg odbywa się pod narkozą, nie bierze się leków immunosupresyjnych w tabletkach, jak to jest w przypadku osób po przeszczepach wątroby, nerki czy serca, trzeba jednak kropić do oka różne krople zapobiegające odrzuceniu przeszczepionej rogówki. Zaledwie dwa dni po zabiegu podczas kontrolnego badania Izabela była w stanie przeczytać litery na tablicy. Po kilku dniach mogła wrócić do domu.
Przeszczep odmienił jej życie. W 2011 roku, w luty, urodziła śliczną córeczkę. W maju znalazł się kolejny dawca, została wezwana na przeszczep rogówki w lewym oku. Było ono już w bardzo złym stanie, lekarze nie byli pewni, czy zabieg się uda. Na szczęście wszystko przebiegło bez problemów. Izabela będzie z nami podczas Biegu po Nowe Życie w Wilanowie 🙂

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy